Product code: 2PK94EA
| Design | |
|---|---|
| Colour of product | Silver |
| Product type | Hybrid (2-in-1) |
| Form factor | Convertible (Folder) |
| Display | |
| Display diagonal | 14 inch |
| Touchscreen type | Capacitive |
| Panel type | IPS |
| Touch technology | Multi-touch |
| Aspect ratio | 16:9 |
| HD type | Full HD |
| LED backlight | Y |
| Touchscreen | Y |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Brand | HP |
| Family | Pavilion x360 |
| Series | 14 |
| Model name | 14-ba160nz |
| Part Number | 2PK94EA |
| Release Date | 08 September 2017 |
| EAN/UPC code | 0192018135925 |
|
|
|
| Processor | |
| Processor family | 8th gen Intel Core i5 |
| Processor frequency | 1.60 GHz |
| Processor boost frequency | 3.40 GHz |
| Processor codename | Kaby Lake R |
| Thermal Design Power (TDP) | 15 W |
| Processor model | i5-8250U |
| Processor cores | 4 |
| Processor threads | 8 |
| Processor cache | 6 MB |
| Processor lithography | 14 nm |
| Processor socket | BGA 1356 |
| Memory | |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Internal memory | 8 GB |
| Memory clock speed | 2400 MHz |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 8 GB |
| Graphics | |
| On-board graphics adapter | Y |
| On-board graphics adapter DirectX version | 12.0 |
| Discrete graphics adapter | N |
| On-board graphics adapter model | Intel UHD Graphics 620 |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| On-board graphics adapter base frequency | 300 MHz |
| On-board graphics adapter dynamic frequency (max) | 1100 MHz |
| Maximum on-board graphics adapter memory | 32 GB |
| Number of displays supported (on-board graphics) | 3 |
| On-board graphics adapter OpenGL version | 4.4 |
| Storage | |
| Total storage capacity | 256 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| Compatible memory cards | SD, SDHC, SDXC |
| Solid-state drive capacity | 256 GB |
| Card reader integrated | Y |
| Storage media | SSD |
| Optical drive | |
| Optical drive type | N |
| LightScribe | N |
| Networking | |
| Ethernet LAN | N |
| Wi-Fi | Y |
| Wi-Fi standards | IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac |
| Bluetooth | Y |
| Bluetooth version | 4.2 |
| SIM card support | N |
| WWAN | N |
| Near Field Communication (NFC) | N |
| 4G | N |
| 3G | N |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| ExpressCard slot | N |
| CardBus PCMCIA slot type | N |
| S/PDIF out port | N |
| DVI port | N |
| Docking connector | N |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| Combo headphone/mic port | Y |
| DC-in jack | Y |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Audio | |
| Built-in microphone | Y |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Camera | |
| Front camera | Y |
| Keyboard | |
| Numeric keypad | N |
| Island-style keyboard | Y |
| Full-size keyboard | Y |
| Windows keys | Y |
| Pointing device | Touchpad |
| Performance | |
| Electronic compass | Y |
| Accelerometer | Y |
| Gyroscope | Y |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 10 Home |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Continuous video playback time | 9.25 h |
| Quick charge time (90%) | 90 min |
| Quick charge | Y |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery life (max) | 10.75 h |
| Battery capacity (Watt hours) | 41 Wh |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.63 kg |
| Height | 20.7 mm |
| Depth | 226.9 mm |
| Width | 334.8 mm |
| Power | |
| AC adapter power | 45 W |
| AC adapter frequency | 50/60 |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 |
| Security | |
| Cable lock slot | Y |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Password protection | Y |
| Brand-specific features | |
| HP JumpStart | Y |
| HP segment | Home |
| HP Software provided | McAfee LiveSafe, Netflix, Microsoft Office 365 |
| HP CoolSense | Y |
| HP Audio Boost | Y |
| HP Imagepad | Y |
| HP front camera | HP Wide Vision HD |
Disclaimer: Although we try to make the information as accurate as posible we do not guarantee it is 100% correct.