Product code: 2LV00UA
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Silver |
| Product type | Hybrid (2-in-1) |
| Form factor | Convertible (Folder) |
| Display | |
| Display diagonal | 13.3 inch |
| Panel type | IPS |
| Aspect ratio | 16:9 |
| HD type | Full HD |
| LED backlight | Y |
| Touchscreen | Y |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Brand | HP |
| Family | Spectre x360 |
| Series | 13 |
| Model name | 13-ae052nr |
| Part Number | 2LV00UA |
| Release Date | 05 November 2017 |
| EAN/UPC code | 0192018054677 |
|
|
|
| Processor | |
| Processor family | 8th gen Intel Core i7 |
| Processor frequency | 1.80 GHz |
| Processor boost frequency | 4.00 GHz |
| Processor codename | Kaby Lake R |
| Thermal Design Power (TDP) | 15 W |
| Processor model | i7-8550U |
| Processor cores | 4 |
| Processor threads | 8 |
| Processor cache | 8 MB |
| Processor lithography | 14 nm |
| Processor socket | BGA 1356 |
| Memory | |
| Internal memory type | LPDDR3-SDRAM |
| Internal memory | 16 GB |
| Memory form factor | On-board |
| Maximum internal memory | 16 GB |
| Graphics | |
| On-board graphics adapter | Y |
| On-board graphics adapter family | Intel UHD Graphics |
| On-board graphics adapter DirectX version | 12.0 |
| Discrete graphics adapter | N |
| On-board graphics adapter model | Intel UHD Graphics 620 |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| On-board graphics adapter base frequency | 300 MHz |
| On-board graphics adapter dynamic frequency (max) | 1150 MHz |
| Maximum on-board graphics adapter memory | 32 GB |
| On-board graphics adapter OpenGL version | 4.4 |
| Storage | |
| Total storage capacity | 512 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 512 GB |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Card reader integrated | Y |
| Storage media | SSD |
| Optical drive | |
| Optical drive type | N |
| Networking | |
| Ethernet LAN | N |
| Wi-Fi | Y |
| Wi-Fi standards | IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Bluetooth | Y |
| Bluetooth version | 4.2 |
| 4G | N |
| 3G | N |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| Combo headphone/mic port | Y |
| Thunderbolt 3 ports quantity | 2 |
| Camera | |
| Front camera | Y |
| Keyboard | |
| Numeric keypad | N |
| Pointing device | Touchpad |
| Performance | |
| Electronic compass | Y |
| Accelerometer | Y |
| Gyroscope | Y |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 10 Home |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity (Watt hours) | 60 Wh |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.26 kg |
| Height | 13.5 mm |
| Depth | 217.4 mm |
| Width | 305.8 mm |
| Power | |
| AC adapter power | 65 W |
Disclaimer: Although we try to make the information as accurate as posible we do not guarantee it is 100% correct.