Product code: 5KR55EA
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Blue |
| Product type | Hybrid (2-in-1) |
| Form factor | Convertible (Folder) |
| Display | |
| Display diagonal | 15.6 inch |
| Display glass type | Gorilla Glass |
| Panel type | IPS |
| Touch technology | Multi-touch |
| Aspect ratio | 16:9 |
| HD type | 4K Ultra HD |
| LED backlight | Y |
| Touchscreen | Y |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Brand | HP |
| Family | Spectre x360 |
| Series | 15 |
| Model name | 15-df0126ng |
| Part Number | 5KR55EA |
| Release Date | 24 October 2018 |
| EAN/UPC code | 0193424326044 |
|
|
|
| Processor | |
| Processor family | 8th gen Intel Core i7 |
| Processor frequency | 2.20 GHz |
| Motherboard chipset | Intel HM370 |
| Processor boost frequency | 4.10 GHz |
| Processor codename | Coffee Lake |
| Thermal Design Power (TDP) | 45 W |
| Processor model | i7-8750H |
| Processor cores | 6 |
| Processor threads | 12 |
| Processor cache | 9 MB |
| Processor lithography | 14 nm |
| Processor socket | BGA 1440 |
| Memory | |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Internal memory | 16 GB |
| Memory form factor | On-board |
| Memory clock speed | 2666 MHz |
| Graphics | |
| On-board graphics adapter | Y |
| On-board graphics adapter family | Intel UHD Graphics |
| Discrete graphics memory type | GDDR5 |
| On-board graphics adapter DirectX version | 12.0 |
| Discrete graphics adapter | Y |
| On-board graphics adapter model | Intel UHD Graphics 630 |
| Discrete graphics adapter model | NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti |
| On-board graphics adapter base frequency | 350 MHz |
| On-board graphics adapter dynamic frequency (max) | 1100 MHz |
| Maximum on-board graphics adapter memory | 64 GB |
| On-board graphics adapter OpenGL version | 4.5 |
| Discrete graphics adapter memory | 4 GB |
| Storage | |
| Total storage capacity | 2000 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 2000 GB |
| Total SSDs capacity | 2000 GB |
| SSD interface | PCI Express |
| SSD form factor | M.2 |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Card reader integrated | Y |
| Storage media | SSD |
| Optical drive | |
| Optical drive type | N |
| Networking | |
| Ethernet LAN | N |
| Wi-Fi | Y |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 5 (802.11ac), 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| MIMO | Y |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| Bluetooth | Y |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Miracast | Y |
| 4G | N |
| 3G | N |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.1 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 1 |
| DVI port | N |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 2 |
| Combo headphone/mic port | Y |
| HDMI ports quantity | 1 |
| USB Sleep-and-Charge | Y |
| Audio | |
| Built-in microphone | Y |
| Number of built-in speakers | 4 |
| Audio system | Bang & Olufsen |
| Camera | |
| Front camera | Y |
| Keyboard | |
| Numeric keypad | Y |
| Island-style keyboard | Y |
| Full-size keyboard | Y |
| Keyboard backlit | Y |
| Pointing device | Touchpad |
| Performance | |
| Electronic compass | Y |
| Accelerometer | Y |
| Gyroscope | Y |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 10 Home |
| Pre-installed software | Dropbox |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Drivers included | Y |
| Trial software | Netflix, Microsoft Office 365, McAfee LiveSafe |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Continuous video playback time | 15.15 h |
| Quick charge | Y |
| Quick charge time (50%) | 45 min |
| Number of battery cells | 6 |
| Battery life (max) | 17.3 h |
| Battery capacity (Watt hours) | 84 Wh |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 2.18 kg |
| Height | 19.3 mm |
| Depth | 250 mm |
| Width | 361 mm |
| Power | |
| AC adapter power | 135 W |
| Security | |
| Fingerprint reader | Y |
| Trusted Platform Module (TPM) | Y |
| Brand-specific features | |
| HP JumpStart | Y |
| HP Audio Boost generation | Gen 2 |
| HP segment | Home |
| HP Software provided | HP Command Center, HP Connection Optimizer |
| HP Audio Boost | Y |
| HP speaker type | HP Quad Speakers |
| HP Audio Switch | Y |
| HP Imagepad | Y |
| HP front camera | HP Wide Vision FHD IR |
| HP 3D DriveGuard | Y |
Disclaimer: Although we try to make the information as accurate as posible we do not guarantee it is 100% correct.