Product code: 336H0EA
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Product type | Hybrid (2-in-1) |
| Form factor | Convertible (Folder) |
| Market positioning | Everyday |
| Intel® vPro™ Platform Eligibility | N |
| Display | |
| Display diagonal | 13.3 inch |
| Display bezel technology | Micro-Edge |
| Display brightness | 400 cd/m² |
| Panel type | IPS |
| HD type | Full HD |
| LED backlight | Y |
| Touchscreen | Y |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 72% |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Brand | HP |
| Family | Elite |
| Model name | Dragonfly G2 |
| Part Number | 336H0EA |
| Release Date | 20 January 2021 |
| EAN/UPC code | 0195908100836, 195908100836, 0195908268543, 195908268543, 0195908335443, 195908335443, 0195908455592, 195908455592, 0195908495123, 195908495123, 0195908653059, 195908653059, 0195908653042, 195908653042, 0195908758068, 195908758068, 0196188676202, 196188676202, 0196188676219, 196188676219, 0196337117846, 196337117846, 0196337117815, 196337117815, 0196337117822, 196337117822, 0196337117839, 196337117839, 0196337117853, 196337117853, 0196337117860, 196337117860, 0196337117877, 196337117877, 0196337117884, 196337117884, 0196337117907, 196337117907, 0196337117754, 196337117754, 0196337117778, 196337117778, 0196337117785, 196337117785, 0196337117792, 196337117792 |
|
|
|
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core i5 |
| Processor boost frequency | 4.2 GHz |
| Processor model | i5-1135G7 |
| Processor cores | 4 |
| Processor threads | 8 |
| Processor cache | 8 MB |
| Configurable TDP-up frequency | 2.4 GHz |
| Configurable TDP-up | 28 W |
| Processor generation | 11th gen Intel Core i5 |
| Memory | |
| Internal memory type | LPDDR4x-SDRAM |
| Internal memory | 8 GB |
| Memory form factor | On-board |
| Memory clock speed | 4266 MHz |
| Memory slots | 1x SO-DIMM |
| Maximum internal memory | 8 GB |
| ECC | N |
| Graphics | |
| On-board graphics card | Y |
| Discrete graphics card | N |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | Intel Iris Xe Graphics |
| Storage | |
| Total storage capacity | 256 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 256 GB |
| Total SSDs capacity | 256 GB |
| SSD interface | NVMe |
| Storage media | SSD |
| SSD memory type | TLC |
| NVMe | Y |
| Optical drive | |
| Optical drive type | N |
| Networking | |
| Ethernet LAN | N |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6 AX201 |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Antenna type | 2x2 |
| MIMO | Y |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| Bluetooth | Y |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Miracast | Y |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| USB Power Delivery | Y |
| Charging port type | USB Type-C |
| HDMI version | 2.0b |
| Combo headphone/mic port | Y |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 2 |
| Audio | |
| Built-in microphone | Y |
| Number of built-in speakers | 4 |
| Audio system | B&O PLAY |
| Camera | |
| Front camera | Y |
| Keyboard | |
| Numeric keypad | N |
| Spill-resistant keyboard | Y |
| Keyboard special features | Spill-resistant |
| Keyboard backlit | Y |
| Pointing device | Clickpad |
| Input device model | HP Premium Collaboration Keyboard |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 10 Pro |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery weight | 240 g |
| Number of battery cells | 4 |
| Battery capacity | 56 Wh |
| Fast charging | Y |
| Fast charging time (50%) | 30 min |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 0.99 kg |
| Height | 16.1 mm |
| Depth | 197.5 mm |
| Width | 304.3 mm |
| Power | |
| AC adapter power | 65 W |
| Security | |
| Cable lock slot | Y |
| Fingerprint reader | Y |
| Trusted Platform Module (TPM) | Y |
| Brand-specific features | |
| HP Security tools | HP Sure Start Gen6; HP BIOSphere Gen6; HP Client Security Manager Gen7 |
| HP Management tools | HP Driver Packs; HP System Software Manager (SSM); HP BIOS Config Utility (BCU); HP Client Catalog; HP Manageability Integration Kit Gen4; HP Client Management S |
| HP Sure View | Y |
| HP Connection Optimizer | Y |
| HP segment | Business |
| HP Software provided | HP Image Assistant; HP Hotkey Support; HP Noise Cancellation Software; HP Support Assistant; HP Power Manager; HP WorkWell; HP privacy settings; |
| HP speaker type | HP Quad Speakers |
| Other features | |
| Display diagonal (metric) | 33.8 cm |
| Anti-glare screen | Y |
| Harmonized System (HS) code | 84713000 |
| Sustainability | |
| Sustainable technologies and materials | Ocean-bound plastic in speaker enclosure and bezel; 10% post-consumer recycled plastic; Low Halogen; Bulk packaging available; Outside box and corrugated cushions are 100% sustainably sourced and recyclable |
Disclaimer: Although we try to make the information as accurate as posible we do not guarantee it is 100% correct.