Product code: 1VX33EA
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Silver |
| Product type | Hybrid (2-in-1) |
| Form factor | Convertible (Detachable) |
| Display | |
| Display diagonal | 12.3 inch |
| Display glass type | Gorilla Glass |
| 3D | N |
| HD type | Wide Quad HD+ |
| LED backlight | Y |
| Touchscreen | Y |
| Display resolution | 2736 x 1824 pixels |
| Brand | HP |
| Family | Elite x2 |
| Series | 1012 |
| Model name | 1012 G2 |
| Part Number | 1VX33EA |
| Release Date | 17 December 2017 |
| EAN/UPC code | 0191628536092, 191628536092, 0191628536351, 191628536351, 0191628536061, 191628536061, 0191628535859, 191628535859, 0191628536016, 191628536016, 0191628536054, 191628536054, 0191628536146, 191628536146, 0191628536009, 191628536009, 0191628536191, 191628536191, 0191628536344, 191628536344, 0191628536115, 191628536115, 0191628536160, 191628536160, 0191628536023, 191628536023, 0191628536085, 191628536085, 0191628536276, 191628536276, 0191628536238, 191628536238, 0191628535958, 191628535958, 0191628536245, 191628536245, 0191628536290, 191628536290, 0191628536269, 191628536269, 0191628535996, 191628535996, 0191628536252, 191628536252, 0191628536078, 191628536078, 0191628536283, 191628536283, 0191628535941, 191628535941, 0191628536320, 191628536320, 0191628536047, 191628536047, 0191628536139, 191628536139, 0191628536313, 191628536313, 0191628536184, 191628536184 |
| Price | About 2325 USD |
|
|
|
| Processor | |
| Processor series | Intel Core i5-7300 Mobile Series |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core i5 |
| Processor frequency | 2.6 GHz |
| Processor boost frequency | 3.5 GHz |
| Processor codename | Kaby Lake |
| Thermal Design Power (TDP) | 15 W |
| Processor model | i5-7300U |
| Processor cores | 2 |
| Processor threads | 4 |
| Processor cache | 3 MB |
| Processor lithography | 14 nm |
| Processor socket | BGA 1356 |
| Configurable TDP-up frequency | 2.7 GHz |
| Configurable TDP-up | 25 W |
| Processor generation | 7th gen Intel Core i5 |
| Memory | |
| Internal memory type | LPDDR3-SDRAM |
| Internal memory | 8 GB |
| Memory clock speed | 1866 MHz |
| Graphics | |
| On-board graphics adapter | Y |
| On-board graphics adapter family | Intel HD Graphics |
| On-board graphics adapter DirectX version | 12.0 |
| Discrete graphics adapter | N |
| On-board graphics adapter model | Intel HD Graphics 620 |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| On-board graphics adapter base frequency | 300 MHz |
| On-board graphics adapter dynamic frequency (max) | 1100 MHz |
| Maximum on-board graphics adapter memory | 32 GB |
| On-board graphics adapter OpenGL version | 4.4 |
| On-board graphics card | Y |
| Discrete graphics card | N |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | Intel HD Graphics 620 |
| On-board graphics card family | Intel HD Graphics |
| On-board graphics card base frequency | 300 MHz |
| On-board graphics card dynamic frequency (max) | 1100 MHz |
| Maximum on-board graphics card memory | 32 GB |
| On-board graphics card DirectX version | 12.0 |
| On-board graphics card OpenGL version | 4.4 |
| On-board graphics card ID | 0x5916 |
| Storage | |
| Total storage capacity | 256 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 256 GB |
| Total SSDs capacity | 256 GB |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Card reader integrated | Y |
| Storage media | SSD |
| Optical drive | |
| Optical drive type | N |
| Networking | |
| Ethernet LAN | N |
| SIM card support | Y |
| WWAN | Installed |
| 4G | Y |
| 4G standard | LTE |
| 3G | Y |
| 3G standards | CDMA, DC-HSPA+, EVDO, HSPA+ |
| 2G standards | Edge, GPRS |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| Charging port type | DC-in jack |
| Microphone in | N |
| DVI port | N |
| Docking connector | Y |
| Combo headphone/mic port | Y |
| Audio | |
| Built-in microphone | Y |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Speakers manufacturer | Bang & Olufsen |
| Camera | |
| Front camera | Y |
| Front camera signal format | 1080p |
| Rear camera resolution (numeric) | 8 MP |
| Rear camera | Y |
| Front camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Keyboard | |
| Numeric keypad | N |
| Island-style keyboard | Y |
| Keyboard backlit | Y |
| Pointing device | Clickpad |
| Performance | |
| Electronic compass | Y |
| Ambient light sensor | Y |
| Accelerometer | Y |
| Gyroscope | Y |
| GPS (satellite) | Y |
| Proximity sensor | Y |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 10 Pro |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity (Watt-hours) | 47 Wh |
| Number of battery cells | 4 |
| Battery capacity | 47 Wh |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.15 kg |
| Depth (tablet mode) | 22 cm |
| Width (tablet mode) | 30 cm |
| Weight (tablet mode) | 800 g |
| Height | 14.6 mm |
| Depth | 219.7 mm |
| Width | 300 mm |
| Height (tablet mode) | 9.1 cm |
| Power | |
| AC adapter power | 65 W |
| Security | |
| Cable lock slot | N |
| Trusted Platform Module (TPM) | Y |
| Brand-specific features | |
| HP JumpStart | Y |
| HP Security tools | HP BIOSphere; HP Sure Start Gen3; Secure Erase; Absolute Persistence Module; HP Client Security Gen3; |
| HP Management tools | HP Driver Packs; HP SoftPaq Download Manager (SDM); HP System Software Manager (SSM); HP BIOS Config Utility (BCU); HP Client Catalog; HP Management Integration Kit for Microsoft System Center Configuration Manager; LANDESK Management |
| HP Touchpoint Manager | Y |
| HP segment | Business |
| HP ePrint | Y |
| HP Software provided | HP Mac Address Manager; HP Workwise; HP Noise Cancellation |
| HP Recovery Manager | Y |
Disclaimer: Although we try to make the information as accurate as posible we do not guarantee it is 100% correct.