Product code: 8EQ43PA
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Silver |
| Product type | Hybrid (2-in-1) |
| Form factor | Convertible (Detachable) |
| Market positioning | Premium |
| Introduction year | 2019 |
| Display | |
| Display diagonal | 13 inch |
| Display brightness | 450 cd/m² |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Y |
| Touchscreen | Y |
| Display resolution | 3000 x 2000 pixels |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 72% |
| Native aspect ratio | 3:2 |
| Brand | HP |
| Family | Elite x2 |
| Model name | G4 |
| Part Number | 8EQ43PA |
| Release Date | 10 August 2019 |
|
|
|
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core i5 |
| Processor frequency | 1.6 GHz |
| Processor boost frequency | 4.1 GHz |
| Processor model | i5-8365U |
| Processor cores | 4 |
| Processor cache | 6 MB |
| Configurable TDP-up frequency | 1.9 GHz |
| Configurable TDP-up | 25 W |
| Processor generation | 8th gen Intel Core i5 |
| Memory | |
| Internal memory type | LPDDR3-SDRAM |
| Internal memory | 16 GB |
| Memory form factor | On-board |
| Memory clock speed | 2133 MHz |
| Maximum internal memory | 16 GB |
| Graphics | |
| On-board graphics card | Y |
| Discrete graphics card | N |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | Intel UHD Graphics |
| Storage | |
| Total storage capacity | 256 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 256 GB |
| Total SSDs capacity | 256 GB |
| SSD interface | NVMe, PCI Express |
| Card reader integrated | N |
| Storage media | SSD |
| SSD memory type | TLC |
| Optical drive | |
| Optical drive type | N |
| Networking | |
| Ethernet LAN | N |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6 AX200 |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Antenna type | 2x2 |
| MIMO | Y |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| Bluetooth | Y |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Miracast | Y |
| 4G standard | LTE-A |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 2 |
| USB Power Delivery | Y |
| Combo headphone/mic port | Y |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Y |
| Audio | |
| Built-in microphone | Y |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Audio system | Bang & Olufsen |
| Number of microphones | 3 |
| Camera | |
| Front camera | Y |
| Front camera HD type | HD |
| Keyboard | |
| Numeric keypad | N |
| Spill-resistant keyboard | Y |
| Keyboard backlit | Y |
| Pointing device | Clickpad |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 10 Pro |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery capacity (Watt-hours) | 47 Wh |
| Number of battery cells | 2 |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.17 kg |
| Depth (tablet mode) | 21.6 cm |
| Width (tablet mode) | 28.9 cm |
| Height | 14.2 mm |
| Depth | 221.9 mm |
| Width | 289.3 mm |
| Height (tablet mode) | 08.8 mm |
| Power | |
| AC adapter power | 65 W |
| Security | |
| Cable lock slot | Y |
| Brand-specific features | |
| HP JumpStart | Y |
| HP Management tools | HP Driver Packs; HP System Software Manager (SSM); HP BIOS Config Utility (BCU); HP Client Catalog; HP Manageability Integration Kit Gen3 |
| HP Connection Optimizer | Y |
| HP segment | Business |
| HP Support Assistant | Y |
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
| HP front camera | HP TrueVision HD |
| Other features | |
| Display diagonal (metric) | 33 cm |
Disclaimer: Although we try to make the information as accurate as posible we do not guarantee it is 100% correct.