Product code: 833T2EA
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Silver |
| Product type | Hybrid (2-in-1) |
| Form factor | Clamshell |
| Market positioning | Premium |
| Original brand name | HP |
| Introduction year | 2023 |
| Product design | Sandblasted, anodized finish |
| Introduction month | 3 |
| Display | |
| Display diagonal | 15.6 inch |
| Display bezel technology | Micro-Edge |
| Display glass type | Edge to Edge Glass |
| Display brightness | 300 cd/mยฒ |
| Panel type | IPS |
| HD type | Quad HD |
| Touchscreen | Y |
| Display resolution | 2560 x 1440 pixels |
| RGB colour space | sRGB |
| Colour gamut | 100% |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Brand | HP |
| Family | ENVY x360 |
| Series | 15 |
| Model name | 15-ew0001sa |
| Part Number | 833T2EA |
| Release Date | 24 March 2023 |
| EAN/UPC code | 0197497359770, 197497359770 |
|
|
|
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core i7 |
| Motherboard chipset | Intel SoC |
| Processor boost frequency | 4.7 GHz |
| Processor model | i7-1260P |
| Processor cores | 12 |
| Processor threads | 16 |
| Processor cache | 18 MB |
| Processor generation | 12th gen Intel Core i7 |
| Efficient cores | 8 |
| Performance cores | 4 |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 4.7 GHz |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 3.4 GHz |
| Maximum turbo power | 64 W |
| Processor base power | 28 W |
| Memory | |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Internal memory | 16 GB |
| Memory clock speed | 3200 MHz |
| Memory layout (slots x size) | 2 x 8 GB |
| Non-ECC | Y |
| Number of free internal memory expansion slots | 2 |
| Graphics | |
| On-board graphics card | Y |
| Discrete graphics card | N |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | Intel Iris Xe Graphics |
| On-board graphics card family | Intel Iris Xe Graphics |
| Storage | |
| Total storage capacity | 1 TB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 1 TB |
| Total SSDs capacity | 1 TB |
| SSD interface | PCI Express |
| SSD form factor | M.2 |
| Compatible memory cards | SD |
| Card reader integrated | Y |
| Storage media | SSD |
| NVMe | Y |
| Networking | |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Antenna type | 2x2 |
| MIMO | Y |
| Bluetooth | Y |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 2 |
| USB Power Delivery | Y |
| Charging port type | USB Type-C |
| HDMI version | 2.1 |
| USB Sleep-and-Charge ports | 3 |
| Combo headphone/mic port | Y |
| HDMI ports quantity | 1 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Y |
| USB Sleep-and-Charge | Y |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 2 |
| Intelยฎ Thunderbolt 4 | Y |
| Audio | |
| Built-in microphone | Y |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Audio system | B&O PLAY |
| Speakers manufacturer | Bang & Olufsen |
| Number of microphones | 2 |
| Built-in speaker(s) | Y |
| Camera | |
| Front camera | Y |
| Privacy camera | Y |
| Infrared (IR) camera | Y |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Front camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Keyboard | |
| Numeric keypad | N |
| Full-size keyboard | Y |
| Keyboard backlit | Y |
| Pointing device | Touchpad |
| Performance | |
| Electronic compass | Y |
| Ambient light sensor | Y |
| Accelerometer | Y |
| Gyroscope | Y |
| Temperature sensor | Y |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 11 Home |
| Pre-installed software | Duet for HP (30 day free trial); ExpressVPN (30 day free trial); LastPass Premium (30 day free trial), 1 month trial for new Microsoft 365 customers, McAfee LiveSafe; 1-month Adobe free trial offer |
| Bundled software | McAfee LiveSafe; Dropbox |
| Trial software | 25 GB Dropbox storage for 12 months |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery weight | 210 g |
| Continuous video playback time | 10.25 h |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery life (max) | 7.25 h |
| Battery capacity | 51 Wh |
| Fast charging | Y |
| Fast charging time (50%) | 30 min |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.7 kg |
| Height | 18.6 mm |
| Depth | 229 mm |
| Width | 359 mm |
| Power | |
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| Security | |
| Trusted Platform Module (TPM) | Y |
| Password protection | Y |
| Password protection type | BIOS, Power on, User |
| Brand-specific features | |
| HP Security tools | All-in-One keyboard; Trusted Platform Module (Firmware TPM) support |
| HP rear camera | HP TrueVision 5MP |
| HP segment | Home |
| HP Software provided | HP Support Assistant; HP Connection Optimizer; HP Command Center; HP QuickDrop; MyHP; OMEN Gaming Hub; HP Display Control; HP Palette; HP Enhanced Lighting |
| HP Audio Boost | Y |
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
| HP Imagepad | Y |
| Other features | |
| Display diagonal (metric) | 39.6 cm |
| Number of speakers | 2 |
| Sustainability | |
| Sustainable technologies and materials | Ocean-bound plastic in speaker enclosure(s) and bezel; Recycled metal in cover, keyboard frame, base and hinge cap(s); Keyboard keycaps and scissors contain post-consumer recycled plastic |
Disclaimer: Although we try to make the information as accurate as posible we do not guarantee it is 100% correct.