Product code: Z2X05ES
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black, Silver |
| Product type | Laptop |
| Form factor | Clamshell |
| Display | |
| Display diagonal | 12.5 inch |
| Display surface | Matt |
| Aspect ratio | 16:9 |
| HD type | HD |
| LED backlight | Y |
| Touchscreen | N |
| Display resolution | 1366 x 768 pixels |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Brand | HP |
| Family | EliteBook |
| Series | 800 |
| Model name | 820 G3 |
| Part Number | Z2X05ES |
| Release Date | 06 February 2018 |
|
|
|
| Processor | |
| Processor series | Intel Core i7-6500 Mobile series |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core i7 |
| Processor frequency | 2.5 GHz |
| Processor boost frequency | 3.1 GHz |
| Processor codename | Skylake |
| Thermal Design Power (TDP) | 15 W |
| Processor model | i7-6500U |
| Processor cores | 2 |
| Processor threads | 4 |
| Processor cache | 4 MB |
| Processor lithography | 14 nm |
| Processor socket | LGA 1356 (Socket B2) |
| Configurable TDP-up frequency | 2.6 GHz |
| Configurable TDP-up | 25 W |
| Processor generation | 6th gen Intel Core i7 |
| Memory | |
| Internal memory type | DDR3L-SDRAM |
| Internal memory | 8 GB |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Memory clock speed | 1600 MHz |
| Graphics | |
| On-board graphics adapter | Y |
| On-board graphics adapter family | Intel HD Graphics |
| Discrete graphics adapter | N |
| On-board graphics adapter model | Intel HD Graphics 520 |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| On-board graphics adapter base frequency | 300 MHz |
| On-board graphics adapter dynamic frequency (max) | 1050 MHz |
| Maximum on-board graphics adapter memory | 1.74 GB |
| On-board graphics adapter OpenGL version | 4.4 |
| On-board graphics card | Y |
| Discrete graphics card | N |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | Intel HD Graphics 520 |
| On-board graphics card family | Intel HD Graphics |
| On-board graphics card base frequency | 300 MHz |
| On-board graphics card dynamic frequency (max) | 1050 MHz |
| Maximum on-board graphics card memory | 1.74 GB |
| On-board graphics card DirectX version | 12.0 |
| On-board graphics card OpenGL version | 4.4 |
| On-board graphics card ID | 1916 |
| Storage | |
| Total storage capacity | 1 TB |
| Number of HDDs installed | 1 |
| HDD capacity | 1 TB |
| Total HDDs capacity | 1 TB |
| Compatible memory cards | SD, SDHC, SDXC |
| Card reader integrated | Y |
| Storage media | HDD |
| Optical drive | |
| Optical drive type | N |
| Networking | |
| Ethernet LAN | Y |
| Ethernet LAN data rates | 10, 100, 1000 Mbit/s |
| Wi-Fi | Y |
| Bluetooth | Y |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| Charging port type | DC-in jack |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Microphone in | N |
| ExpressCard slot | N |
| CardBus PCMCIA slot type | N |
| SmartCard slot | N |
| USB Sleep-and-Charge ports | 1 |
| DVI port | N |
| Docking connector | Y |
| Combo headphone/mic port | Y |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| USB Sleep-and-Charge | Y |
| Audio | |
| Built-in microphone | Y |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Camera | |
| Front camera | Y |
| Front camera signal format | 720p |
| Keyboard | |
| Numeric keypad | N |
| Spill-resistant keyboard | Y |
| Island-style keyboard | Y |
| Full-size keyboard | Y |
| Keyboard backlit | Y |
| Windows keys | Y |
| Pointing device | Touchpad |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 10 Pro |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery capacity (Watt-hours) | 44 Wh |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity | 44 Wh |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.34 kg |
| Height | 21 mm |
| Depth | 215 mm |
| Width | 310 mm |
| Power | |
| AC adapter power | 45 W |
| Security | |
| Cable lock slot | Y |
| Fingerprint reader | Y |
| Trusted Platform Module (TPM) | Y |
| Password protection | Y |
| Password protection type | Power on |
| Brand-specific features | |
| HP Smart AC Adapter | Y |
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
Disclaimer: Although we try to make the information as accurate as posible we do not guarantee it is 100% correct.