Product code: 1NW84U8R
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black, Silver |
| Product type | Laptop |
| Form factor | Clamshell |
| Display | |
| Display diagonal | 15.6 inch |
| Dual-screen | N |
| Panel type | SVA |
| Aspect ratio | 16:9 |
| 3D | N |
| LED backlight | Y |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Brand | HP |
| Family | ProBook |
| Series | 600 |
| Model name | 650 G2 |
| Part Number | 1NW84U8R |
| Release Date | 05 January 2018 |
|
|
|
| Processor | |
| Processor series | Intel Core i5-6200 series |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core i5 |
| Processor frequency | 2.3 GHz |
| Processor boost frequency | 2.8 GHz |
| Processor codename | Skylake |
| Thermal Design Power (TDP) | 15 W |
| Processor model | i5-6200U |
| Processor cores | 2 |
| Processor threads | 4 |
| Processor cache | 3 MB |
| Processor lithography | 14 nm |
| Processor socket | LGA 1356 (Socket B2) |
| Configurable TDP-up frequency | 2.4 GHz |
| Configurable TDP-up | 25 W |
| Processor generation | 6th gen Intel Core i5 |
| Memory | |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Internal memory | 8 GB |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Memory clock speed | 2133 MHz |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Graphics | |
| On-board graphics adapter | Y |
| On-board graphics adapter family | Intel HD Graphics |
| On-board graphics adapter model | Intel HD Graphics 520 |
| On-board graphics adapter base frequency | 300 MHz |
| On-board graphics adapter dynamic frequency (max) | 1000 MHz |
| Maximum on-board graphics adapter memory | 1.74 GB |
| On-board graphics adapter OpenGL version | 4.4 |
| On-board graphics card | Y |
| On-board graphics card model | Intel HD Graphics 520 |
| On-board graphics card family | Intel HD Graphics |
| On-board graphics card base frequency | 300 MHz |
| On-board graphics card dynamic frequency (max) | 1000 MHz |
| Maximum on-board graphics card memory | 1.74 GB |
| On-board graphics card DirectX version | 12.0 |
| On-board graphics card OpenGL version | 4.4 |
| On-board graphics card ID | 1916 |
| Storage | |
| Total storage capacity | 500 GB |
| Number of HDDs installed | 1 |
| HDD capacity | 500 GB |
| Total HDDs capacity | 500 GB |
| Compatible memory cards | SD, SDHC, SDXC |
| Card reader integrated | Y |
| Storage media | HDD |
| Networking | |
| Ethernet LAN | Y |
| Ethernet LAN data rates | 10, 100, 1000 Mbit/s |
| Wi-Fi | Y |
| Wi-Fi standards | 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| Charging port type | DC-in jack |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Docking connector | Y |
| Combo headphone/mic port | Y |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| Audio | |
| Built-in microphone | Y |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Audio system | DTS Studio Sound |
| Camera | |
| Front camera | Y |
| Keyboard | |
| Numeric keypad | Y |
| Windows keys | Y |
| Pointing device | Touchpad |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 10 Pro |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity (Watt-hours) | 48 Wh |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity | 48 Wh |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 2.31 kg |
| Height | 27.4 mm |
| Depth | 257 mm |
| Width | 378 mm |
| Brand-specific features | |
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
Disclaimer: Although we try to make the information as accurate as posible we do not guarantee it is 100% correct.