Product code: 6TU90EA
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Silver |
| Product type | Mobile workstation |
| Form factor | Clamshell |
| Display | |
| Display diagonal | 15.6 inch |
| Dual-screen | N |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Panel type | IPS |
| Aspect ratio | 16:9 |
| 3D | N |
| HD type | Full HD |
| LED backlight | Y |
| Touchscreen | N |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 45% |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Brand | HP |
| Family | ZBook |
| Series | 15 |
| Model name | 15 G6 |
| Part Number | 6TU90EA |
| Release Date | 01 August 2019 |
| EAN/UPC code | 0193905898718, 193905898718, 0193905899807, 193905899807, 0193905899944, 193905899944, 0193905899821, 193905899821, 0193905899951, 193905899951, 0193905899517, 193905899517, 0193905899630, 193905899630, 0193905899746, 193905899746, 0193905899838, 193905899838, 0193905899968, 193905899968, 0193905900015, 193905900015, 0193905899449, 193905899449, 0193905899579, 193905899579, 0193905899883, 193905899883, 0193905899975, 193905899975, 0193905900022, 193905900022, 0193905899432, 193905899432, 0193905899555, 193905899555, 0193905899678, 193905899678, 0193905899999, 193905899999, 0193905899463, 193905899463, 0193905899562, 193905899562, 0193905899661, 193905899661, 0193905899777, 193905899777, 0193905899876, 193905899876, 0193905899531, 193905899531, 0193905899616, 193905899616, 0193905899708, 193905899708, 0193905899869, 193905899869, 0193905899500, 193905899500, 0193905899722, 193905899722, 0194721030078, 194721030078, 0193905899654, 193905899654 |
|
|
|
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core i9 |
| Processor frequency | 2.3 GHz |
| Processor boost frequency | 4.8 GHz |
| Processor codename | Coffee Lake |
| Thermal Design Power (TDP) | 45 W |
| Processor model | i9-9880H |
| Processor cores | 8 |
| Processor threads | 16 |
| Processor cache | 16 MB |
| Processor lithography | 14 nm |
| Processor socket | BGA 1440 |
| Processor generation | 9th gen Intel Core i9 |
| Memory | |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Internal memory | 64 GB |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Memory clock speed | 2666 MHz |
| Memory slots | 4x SO-DIMM |
| Memory layout (slots x size) | 4 x 16 GB |
| ECC | N |
| Graphics | |
| On-board graphics adapter | Y |
| Discrete graphics memory type | GDDR5 |
| Discrete graphics adapter | Y |
| On-board graphics adapter model | Intel UHD Graphics 630 |
| Discrete graphics adapter model | NVIDIA Quadro T2000 |
| Discrete graphics adapter memory | 4 GB |
| Discrete GPU manufacturer | NVIDIA |
| On-board graphics card | Y |
| Discrete graphics card | Y |
| Discrete graphics card model | NVIDIA Quadro T2000 |
| On-board graphics card model | Intel UHD Graphics 630 |
| On-board graphics card family | Intel UHD Graphics |
| On-board graphics card base frequency | 350 MHz |
| On-board graphics card dynamic frequency (max) | 1200 MHz |
| Maximum on-board graphics card memory | 64 GB |
| On-board graphics card DirectX version | 12.0 |
| On-board graphics card OpenGL version | 4.5 |
| On-board graphics card ID | 0x3E9B |
| Discrete graphics card memory | 4 GB |
| Storage | |
| Total storage capacity | 512 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 512 GB |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| SSD interface | NVMe |
| Compatible memory cards | SD |
| Card reader integrated | Y |
| Storage media | SSD |
| SSD memory type | TLC |
| NVMe | Y |
| Optical drive | |
| Optical drive type | N |
| Networking | |
| Ethernet LAN | Y |
| Ethernet LAN data rates | 10, 100, 1000 Mbit/s |
| Wi-Fi | Y |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Antenna type | 2x2 |
| Bluetooth | Y |
| Bluetooth version | 5.0 |
| 4G | N |
| 3G | N |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 3 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 3 |
| HDMI version | 2.0b |
| USB Sleep-and-Charge ports | 1 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 2 |
| Combo headphone/mic port | Y |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB Sleep-and-Charge | Y |
| Audio | |
| Built-in microphone | Y |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Audio system | Bang & Olufsen |
| Number of microphones | 2 |
| Camera | |
| Front camera | Y |
| Infrared (IR) camera | Y |
| Front camera HD type | HD |
| Front camera signal format | 720p |
| Keyboard | |
| Numeric keypad | Y |
| Spill-resistant keyboard | Y |
| Full-size keyboard | Y |
| Spill resistant keyboard | Y |
| Windows keys | Y |
| Pointing device | Clickpad |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 10 Pro |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Number of battery cells | 4 |
| Battery capacity | 90 Wh |
| Battery capacity (Watt hours) | 90 Wh |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 2.6 kg |
| Height | 26 mm |
| Depth | 264 mm |
| Width | 376 mm |
| Power | |
| AC adapter power | 150 W |
| Security | |
| Cable lock slot | Y |
| Smart card reader | Y |
| Brand-specific features | |
| HP Smart AC Adapter | Y |
| HP segment | Business |
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
| HP front camera | HP Webcam HD IR |
| Other features | |
| Display diagonal (metric) | 39.6 cm |
| Anti-glare screen | Y |
Disclaimer: Although we try to make the information as accurate as posible we do not guarantee it is 100% correct.