Product code: 2ZC57EA
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Silver |
| Product type | Mobile workstation |
| Form factor | Clamshell |
| Display | |
| Display diagonal | 15.6 inch |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Panel type | IPS |
| Aspect ratio | 16:9 |
| HD type | Full HD |
| LED backlight | Y |
| Touchscreen | N |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 45% |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Brand | HP |
| Family | ZBook |
| Series | 15v |
| Model name | 15v G5 |
| Part Number | 2ZC57EA |
| Release Date | 08 June 2018 |
| EAN/UPC code | 0192545752336, 192545752336, 0192545752510, 192545752510, 0192545752480, 192545752480, 0192545752145, 192545752145, 0192545752275, 192545752275, 0192545752305, 192545752305, 0192545752213, 192545752213, 0192545752299, 192545752299, 0192545752268, 192545752268, 0192545752329, 192545752329, 0192545752183, 192545752183, 0192545752220, 192545752220, 0192545752152, 192545752152, 0192545752411, 192545752411, 0192545752404, 192545752404, 0192545752435, 192545752435, 0192545752442, 192545752442, 0192545752398, 192545752398, 0192545752428, 192545752428, 0192545752459, 192545752459, 0192545752466, 192545752466, 0192545752503, 192545752503, 0192545752497, 192545752497, 0192545752473, 192545752473, 0192545752251, 192545752251, 0193015384361, 193015384361, 0193015480223, 193015480223, 0192545752527, 192545752527 |
| Price | About 2078 USD |
|
|
|
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core i7 |
| Processor frequency | 2.6 GHz |
| Processor boost frequency | 4.3 GHz |
| Processor codename | Coffee Lake |
| Thermal Design Power (TDP) | 45 W |
| Processor model | i7-8850H |
| Processor cores | 6 |
| Processor threads | 12 |
| Processor cache | 9 MB |
| Processor lithography | 14 nm |
| Processor socket | BGA 1440 |
| Processor generation | 8th gen Intel Core i7 |
| Memory | |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Internal memory | 16 GB |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Memory clock speed | 2666 MHz |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Memory layout (slots x size) | 2 x 8 GB |
| ECC | N |
| Graphics | |
| On-board graphics adapter | Y |
| On-board graphics adapter family | Intel UHD Graphics |
| Number of discrete graphics adapters installed | 1 |
| Discrete graphics memory type | GDDR5 |
| On-board graphics adapter DirectX version | 12.0 |
| Discrete graphics adapter | Y |
| On-board graphics adapter model | Intel UHD Graphics 630 |
| Discrete graphics adapter model | NVIDIA Quadro P600 |
| On-board graphics adapter base frequency | 350 MHz |
| On-board graphics adapter dynamic frequency (max) | 1150 MHz |
| Maximum on-board graphics adapter memory | 64 GB |
| On-board graphics adapter OpenGL version | 4.5 |
| Discrete graphics adapter memory | 4 GB |
| Discrete GPU manufacturer | NVIDIA |
| On-board graphics card | Y |
| Discrete graphics card | Y |
| Discrete graphics card model | NVIDIA Quadro P620 |
| On-board graphics card model | Intel UHD Graphics 630 |
| On-board graphics card family | Intel UHD Graphics |
| On-board graphics card base frequency | 350 MHz |
| On-board graphics card dynamic frequency (max) | 1150 MHz |
| Maximum on-board graphics card memory | 64 GB |
| On-board graphics card DirectX version | 12.0 |
| On-board graphics card OpenGL version | 4.5 |
| On-board graphics card ID | 0x3E9B |
| Discrete graphics card memory | 4 GB |
| Number of discrete graphics cards installed | 1 |
| Storage | |
| Total storage capacity | 512 GB |
| Intel® Optane™ Memory module installed | Y |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 512 GB |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| SSD interface | NVMe |
| Compatible memory cards | SD, SDHC, SDXC |
| Card reader integrated | Y |
| Storage media | SSD |
| SSD memory type | TLC |
| Intel® Optane™ Memory module installed | Y |
| NVMe | Y |
| Optical drive | |
| Optical drive type | N |
| Networking | |
| Ethernet LAN | Y |
| Ethernet LAN data rates | 10, 100, 1000 Mbit/s |
| Wi-Fi | Y |
| WLAN controller model | Intel Dual Band Wireless-AC 9560 |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Antenna type | 2x2 |
| Bluetooth | Y |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 3 |
| Charging port type | DC-in jack |
| USB Sleep-and-Charge ports | 1 |
| Combo headphone/mic port | N |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB Sleep-and-Charge | Y |
| Audio | |
| Built-in microphone | Y |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Audio system | Bang & Olufsen |
| Camera | |
| Front camera | Y |
| Keyboard | |
| Numeric keypad | Y |
| Windows keys | Y |
| Pointing device | Touchpad |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 10 Pro |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery capacity (Watt-hours) | 70 Wh |
| Number of battery cells | 4 |
| Battery capacity | 70 Wh |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 2.14 kg |
| Height | 25.4 mm |
| Depth | 256.5 mm |
| Width | 365 mm |
| Power | |
| AC adapter power | 150 W |
| Brand-specific features | |
| HP segment | Business |
| Other features | |
| Display diagonal (metric) | 39.6 cm |
| Anti-glare screen | Y |
Disclaimer: Although we try to make the information as accurate as posible we do not guarantee it is 100% correct.