Product code: 2ZC47EA
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Silver |
| Product type | Mobile workstation |
| Form factor | Clamshell |
| Display | |
| Display diagonal | 17.3 inch |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Panel type | IPS |
| Aspect ratio | 16:9 |
| HD type | Full HD |
| LED backlight | Y |
| Touchscreen | N |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Brand | HP |
| Family | ZBook |
| Series | 17 |
| Model name | 17 G5 |
| Part Number | 2ZC47EA |
| Release Date | 08 June 2018 |
| EAN/UPC code | 0192545746144, 192545746144, 0192545745604, 192545745604, 0192545746199, 192545746199, 0192545746205, 192545746205, 0192545746182, 192545746182, 0192545746267, 192545746267, 0192545746366, 192545746366, 0192545746441, 192545746441, 0192545746403, 192545746403, 0192545746045, 192545746045, 0192545746113, 192545746113, 0192545746090, 192545746090, 0192545746168, 192545746168, 0192545746083, 192545746083, 0192545746243, 192545746243, 0192545746328, 192545746328, 0192545746052, 192545746052, 0192545746137, 192545746137, 0192545746212, 192545746212, 0192545746298, 192545746298, 0192545746373, 192545746373, 0192545746120, 192545746120, 0192545746175, 192545746175, 0192545746250, 192545746250, 0192545746434, 192545746434, 0192545746335, 192545746335, 0193905003006, 193905003006 |
| Price | About 5734 USD |
|
|
|
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core i7 |
| Processor frequency | 2.6 GHz |
| Processor boost frequency | 4.3 GHz |
| Processor codename | Coffee Lake |
| Thermal Design Power (TDP) | 45 W |
| Processor model | i7-8850H |
| Processor cores | 6 |
| Processor threads | 12 |
| Processor cache | 9 MB |
| Processor lithography | 14 nm |
| Processor socket | BGA1440 |
| Processor generation | 8th gen Intel Core i7 |
| Memory | |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Internal memory | 32 GB |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Memory clock speed | 2666 MHz |
| Memory slots | 4x SO-DIMM |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Memory layout (slots x size) | 2 x 16 GB |
| Graphics | |
| On-board graphics adapter | Y |
| On-board graphics adapter family | Intel UHD Graphics |
| Number of discrete graphics adapters installed | 1 |
| Discrete graphics memory type | GDDR5 |
| On-board graphics adapter DirectX version | 12.0 |
| Discrete graphics adapter | Y |
| On-board graphics adapter model | Intel UHD Graphics 630 |
| Discrete graphics adapter model | NVIDIA Quadro P5200 |
| On-board graphics adapter base frequency | 350 MHz |
| On-board graphics adapter dynamic frequency (max) | 1150 MHz |
| Maximum on-board graphics adapter memory | 64 GB |
| On-board graphics adapter OpenGL version | 4.5 |
| Discrete graphics adapter memory | 16 GB |
| On-board graphics card | Y |
| Discrete graphics card | Y |
| Discrete graphics card model | NVIDIA Quadro P5200 |
| On-board graphics card model | Intel UHD Graphics 630 |
| On-board graphics card family | Intel UHD Graphics |
| On-board graphics card base frequency | 350 MHz |
| On-board graphics card dynamic frequency (max) | 1150 MHz |
| Maximum on-board graphics card memory | 64 GB |
| On-board graphics card DirectX version | 12.0 |
| On-board graphics card OpenGL version | 4.5 |
| On-board graphics card ID | 0x3E9B |
| Discrete graphics card memory | 16 GB |
| Number of discrete graphics cards installed | 1 |
| Storage | |
| Total storage capacity | 512 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 512 GB |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| Compatible memory cards | SD, SDHC, SDXC |
| Card reader integrated | Y |
| Storage media | SSD |
| Optical drive | |
| Optical drive type | N |
| Networking | |
| Ethernet LAN | Y |
| Ethernet LAN data rates | 10, 100, 1000 Mbit/s |
| Wi-Fi | Y |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Bluetooth | Y |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 3 |
| Charging port type | DC-in jack |
| USB Sleep-and-Charge ports | 1 |
| Combo headphone/mic port | Y |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB Sleep-and-Charge | Y |
| Audio | |
| Built-in microphone | Y |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Audio system | Bang & Olufsen |
| Camera | |
| Front camera | Y |
| Keyboard | |
| Numeric keypad | Y |
| Windows keys | Y |
| Pointing device | Clickpad |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 10 Pro |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Number of battery cells | 6 |
| Battery capacity | 95.6 Wh |
| Battery capacity (Watt hours) | 95.6 Wh |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 3.2 kg |
| Height | 33 mm |
| Depth | 288 mm |
| Width | 416 mm |
| Power | |
| AC adapter power | 200 W |
Disclaimer: Although we try to make the information as accurate as posible we do not guarantee it is 100% correct.