Product code: 8C240PA
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Silver |
| Product type | Mobile workstation |
| Form factor | Clamshell |
| Market positioning | Performance |
| Introduction year | 2023 |
| Display | |
| Display diagonal | 14 inch |
| Panel type | IPS |
| HD type | WUXGA |
| Touchscreen | Y |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 45% |
| Brand | HP |
| Family | ZBook Firefly |
| Model name | 14 G10 A |
| Part Number | 8C240PA |
| Release Date | 19 May 2023 |
|
|
|
| Processor | |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor family | AMD Ryzen 7 |
| Motherboard chipset | AMD SoC |
| Processor boost frequency | 5.1 GHz |
| Processor model | 7840HS |
| Processor cores | 8 |
| Processor cache | 16 MB |
| Memory | |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Internal memory | 16 GB |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Memory clock speed | 5600 MHz |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 16 GB |
| Memory channels | Dual-channel |
| Non-ECC | Y |
| Graphics | |
| On-board graphics card | Y |
| Discrete graphics card | N |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | AMD Radeon Graphics |
| Storage | |
| Total storage capacity | 512 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 512 GB |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| SSD interface | PCI Express |
| Storage media | SSD |
| NVMe | Y |
| Optical drive | |
| Optical drive type | N |
| Networking | |
| WLAN controller model | RZ616 |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Antenna type | 2x2 |
| Bluetooth | Y |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB Power Delivery | Y |
| Charging port type | USB Type-C |
| HDMI version | 2.0b |
| Combo headphone/mic port | Y |
| HDMI ports quantity | 1 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Y |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 2 |
| Intelยฎ Thunderbolt 4 | Y |
| Audio | |
| Built-in microphone | Y |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Audio system | Bang & Olufsen |
| Number of microphones | 2 |
| Camera | |
| Front camera | Y |
| Infrared (IR) camera | Y |
| Front camera HD type | HD |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Front camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Keyboard | |
| Numeric keypad | N |
| Spill-resistant keyboard | Y |
| Keyboard backlit | Y |
| Pointing device | Clickpad |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity | 51 Wh |
| Fast charging | Y |
| Fast charging time (50%) | 30 min |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.4 kg |
| Height | 19.9 mm |
| Depth | 224.3 mm |
| Width | 315.6 mm |
| Power | |
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50/60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| Security | |
| Cable lock slot | Y |
| Cable lock slot type | Nano |
| Fingerprint reader | Y |
| Trusted Platform Module (TPM) | Y |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Brand-specific features | |
| HP Security tools | HP Sure Click; HP Secure Erase; HP Manageability Integration Kit; HP Sure Sense; HP BIOSphere Gen6; HP Sure Start Gen6; HP Image Assistant Gen4.6; HP TPM Configuration Utility; HP Sure Run Gen4; HP Client Security Manager Gen7; HP Sure Recover Gen4 with Embedded Reimaging |
| HP Management tools | HP Client Catalog; HP Power Manager; HP Client Management Script Library (download); HP Driver Packs (download); HP Image Assistant Gen5 (download); HP Patch Assistant (download); HP Cloud Recovery; HP Connect for Microsoft Endpoint Manager |
| HP Connection Optimizer | Y |
| HP segment | Business |
| HP Support Assistant | Y |
| HP Software provided | HP Hotkey Support; HP Noise Cancellation Software; HP Recovery Manager; HP Support Assistant; HP Connection Optimizer; HP ZCentral Remote Boost Software; myHP; HP PC Hardware Diagnostics UEFI; HP PC Hardware Diagnostics Windows; HP Privacy Settings; HP Programmable Key; HP QuickDrop; HP Touchpoint Customizer |
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
| HP front camera | HP Webcam 5MP |
| Other features | |
| Display diagonal (metric) | 35.6 cm |
| Anti-glare screen | Y |
Disclaimer: Although we try to make the information as accurate as posible we do not guarantee it is 100% correct.