Product code: 111B8EA
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Silver |
| Product type | Mobile workstation |
| Form factor | Clamshell |
| Intel® vPro™ Platform Eligibility | N |
| Display | |
| Display diagonal | 14 inch |
| Display bezel technology | Micro-Edge |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Panel type | IPS |
| HD type | Full HD |
| LED backlight | Y |
| Touchscreen | Y |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 45% |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Brand | HP |
| Family | ZBook Firefly |
| Model name | 14 G7 |
| Part Number | 111B8EA |
| Release Date | 01 July 2020 |
| EAN/UPC code | 0195122386856, 195122386856, 0195122387051, 195122387051, 0195122386870, 195122386870, 0195122386887, 195122386887, 0195122387082, 195122387082, 0195122387105, 195122387105, 0195122387143, 195122387143, 0195122387129, 195122387129, 0195122387112, 195122387112, 0195122387136, 195122387136, 0195122387167, 195122387167, 0195122387174, 195122387174, 0195122387068, 195122387068, 0195122387099, 195122387099, 0195122387075, 195122387075, 0195122386894, 195122386894, 0195122386900, 195122386900, 0195122386924, 195122386924, 0195122386931, 195122386931, 0195122386948, 195122386948, 0195122386979, 195122386979, 0195122386986, 195122386986, 0195122386962, 195122386962, 0195122386993, 195122386993, 0195122387013, 195122387013, 0195122387006, 195122387006, 0195122387037, 195122387037, 0195122387020, 195122387020, 0195122387044, 195122387044, 0195122386863, 195122386863 |
|
|
|
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core i7 |
| Processor frequency | 1.8 GHz |
| Processor boost frequency | 4.9 GHz |
| Processor codename | Comet Lake |
| Thermal Design Power (TDP) | 15 W |
| Processor model | i7-10510U |
| Processor cores | 4 |
| Processor threads | 8 |
| Processor cache | 8 MB |
| Processor lithography | 14 nm |
| Processor socket | BGA 1528 |
| Configurable TDP-up frequency | 2.3 GHz |
| Configurable TDP-up | 25 W |
| Processor generation | 10th gen Intel Core i7 |
| Memory | |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Internal memory | 16 GB |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Memory clock speed | 2666 MHz |
| Memory slots | 1x SO-DIMM |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 16 GB |
| ECC | N |
| Graphics | |
| Number of execution units | 24 |
| Discrete graphics memory type | GDDR5 |
| Discrete GPU manufacturer | NVIDIA |
| On-board graphics card | Y |
| Discrete graphics card | Y |
| Discrete graphics card model | NVIDIA Quadro P520 |
| On-board graphics card model | Intel UHD Graphics |
| On-board graphics card base frequency | 300 MHz |
| On-board graphics card dynamic frequency (max) | 1150 MHz |
| Maximum on-board graphics card memory | 32 GB |
| On-board graphics card DirectX version | 12.0 |
| On-board graphics card OpenGL version | 4.5 |
| On-board graphics card ID | 0x9B41 |
| Discrete graphics card memory | 4 GB |
| Storage | |
| Total storage capacity | 512 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 512 GB |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| SSD interface | PCI Express, NVMe |
| SSD form factor | M.2 |
| Storage media | SSD |
| SSD memory type | TLC |
| NVMe | Y |
| Optical drive | |
| Optical drive type | N |
| Networking | |
| Ethernet LAN | N |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6 AX201 |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Antenna type | 2x2 |
| Bluetooth | Y |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| HDMI version | 1.4b |
| SmartCard slot | Y |
| Combo headphone/mic port | Y |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Thunderbolt 3 ports quantity | 2 |
| Audio | |
| Built-in microphone | Y |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Audio system | Bang & Olufsen |
| Camera | |
| Front camera | Y |
| Front camera HD type | HD |
| Keyboard | |
| Numeric keypad | N |
| Spill-resistant keyboard | Y |
| Keyboard special features | Odolná proti polití |
| Full-size keyboard | Y |
| Keyboard backlit | Y |
| Pointing device | Clickpad |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 10 Pro for Workstations |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery life (max) | 14 h |
| Battery capacity | 53 Wh |
| Fast charging | Y |
| Fast charging time (50%) | 30 min |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.41 kg |
| Height | 17.9 mm |
| Depth | 214.6 mm |
| Width | 323 mm |
| Power | |
| AC adapter power | 65 W |
| Security | |
| Fingerprint reader | Y |
| Brand-specific features | |
| HP JumpStart | Y |
| HP Security tools | HP Device Access Manager; HP Power On Authentication;P Secure Erase; HP Manageability Integration Kit; HP BIOSphere with HP Sure Start; HP Sure Sense; HP Client Security Manager; HP Sure Recover; HP Sure Recover with Embedded Reimaging; HP Sure Platform |
| HP Connection Optimizer | Y |
| HP Smart AC Adapter | Y |
| HP segment | Business |
| HP Support Assistant | Y |
| HP Software provided | HP Hotkey Support; HP Noise Cancellation Software; HP Performance Advisor; HP Mobile Connect Pro |
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
| HP Recovery Manager | Y |
| Other features | |
| Display diagonal (metric) | 35.6 cm |
| Anti-glare screen | Y |
| Graphics card interface | PCIe x16 |
| Sustainability | |
| Sustainable technologies and materials | Low halogen |
Disclaimer: Although we try to make the information as accurate as posible we do not guarantee it is 100% correct.