Product code: 6B8M8EA
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Silver |
| Product type | Mobile workstation |
| Form factor | Clamshell |
| Market positioning | Performance |
| Display | |
| Display diagonal | 16 inch |
| Display brightness | 400 cd/m² |
| Panel type | IPS |
| HD type | WUXGA |
| Touchscreen | Y |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| RGB colour space | sRGB |
| Colour gamut | 100% |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Brand | HP |
| Family | ZBook Firefly |
| Model name | 16 G10 |
| Part Number | 6B8M8EA |
| Release Date | 01 June 2023 |
| EAN/UPC code | 0197497479492, 197497479492, 0197497479713, 197497479713, 0197497479515, 197497479515, 0197497479522, 197497479522, 0197497479539, 197497479539, 0197497479546, 197497479546, 0197497479553, 197497479553, 0197497479744, 197497479744, 0197497479577, 197497479577, 0197497479843, 197497479843, 0197497479508, 197497479508, 0197497479584, 197497479584, 0197497479591, 197497479591, 0197497479652, 197497479652, 0197497479645, 197497479645, 0197497479669, 197497479669, 0197497479683, 197497479683, 0197497479614, 197497479614, 0197497479607, 197497479607, 0197497479638, 197497479638, 0197497479676, 197497479676, 0197497479690, 197497479690, 0197497479706, 197497479706, 0197497479720, 197497479720, 0197497479751, 197497479751, 0197497479737, 197497479737, 0197497479768, 197497479768, 0197497479775, 197497479775, 0197497479782, 197497479782, 0197497479799, 197497479799, 0197497479805, 197497479805, 0197497479812, 197497479812, 0197497479836, 197497479836, 0197497479829, 197497479829 |
|
|
|
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core i7 |
| Processor frequency | 1.7 GHz |
| Motherboard chipset | Intel SoC |
| Processor boost frequency | 5 GHz |
| Processor model | i7-1355U |
| Processor cores | 10 |
| Processor threads | 12 |
| Processor cache | 12 MB |
| Processor generation | 13th gen Intel Core i7 |
| Memory | |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Internal memory | 32 GB |
| Memory clock speed | 4800 MHz |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Memory layout (slots x size) | 2 x 16 GB |
| Non-ECC | Y |
| Graphics | |
| Discrete graphics memory type | GDDR6 |
| Discrete GPU manufacturer | NVIDIA |
| On-board graphics card | Y |
| Discrete graphics card | Y |
| Discrete graphics card model | NVIDIA RTX A500 |
| On-board graphics card model | Intel Iris Xe Graphics |
| Discrete graphics card memory | 4 GB |
| Number of discrete graphics cards | 1 |
| Storage | |
| Total storage capacity | 512 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 512 GB |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| SSD interface | PCI Express |
| Storage media | SSD |
| SSD memory type | TLC |
| NVMe | Y |
| Optical drive | |
| Optical drive type | N |
| Networking | |
| Wi-Fi | Y |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Antenna type | 2x2 |
| Bluetooth | Y |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB Power Delivery | Y |
| HDMI version | 2.0b |
| Combo headphone/mic port | Y |
| HDMI ports quantity | 1 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Y |
| USB Sleep-and-Charge | Y |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 2 |
| Audio | |
| Built-in microphone | Y |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Speakers manufacturer | Bang & Olufsen |
| Number of microphones | 2 |
| Built-in speaker(s) | Y |
| Camera | |
| Front camera | Y |
| Infrared (IR) camera | Y |
| Front camera HD type | HD |
| Front camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Keyboard | |
| Numeric keypad | Y |
| Spill-resistant keyboard | Y |
| Keyboard special features | Resistente a derrames |
| Full-size keyboard | Y |
| Keyboard backlit | Y |
| Pointing device | Clickpad |
| Input device model | Teclado silencioso HP Premium |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Pre-installed software | Bing search for IE11; HP Hotkey Support; HP Noise Cancellation Software; HP Performance Advisor; HP Recovery Manager; HP Support Assistant; Native Miracast support; HP Connection Optimizer; myHP; HP PC Hardware Diagnostics UEFI; HP PC Hardware Diagnostics Windows; HP Privacy Settings; HP Programmable Key; HP QuickDrop; HP Touchpoint Customizer; HP Anyware; Microsoft 365 and Office (sold separately and Internet access required for activation) |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity | 51 Wh |
| Fast charging | Y |
| Fast charging time (50%) | 30 min |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.72 kg |
| Height | 19.9 mm |
| Depth | 250.9 mm |
| Width | 358.7 mm |
| Power | |
| AC adapter power | 65 W |
| Security | |
| Fingerprint reader | Y |
| Trusted Platform Module (TPM) | Y |
| Password protection | Y |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Brand-specific features | |
| HP Security tools | HP Sure Click; HP Secure Erase; HP Manageability Integration Kit; HP Sure Sense; HP BIOSphere Gen6; HP Sure Start Gen6; MS Bitlocker Encryption; Nano Security Lock Slot; HP Image Assistant Gen4.6; HP TPM Configuration Utility; HP Sure Run Gen4; HP Client Security Manager Gen7; HP Sure Recover Gen4 with Embedded Reimaging; Secured-core PC capable; TPM 2.0 Embedded Security Chip; Infineon SLB9670; Camera privacy shutter |
| HP Management tools | HP Client Catalog; HP Power Manager; HP Client Management Script Library (download); HP Driver Packs (download); HP Image Assistant Gen5 (download); HP Patch Assistant (download); HP Cloud Recovery; HP Connect for Microsoft Endpoint Manager |
| HP segment | Business |
| Other features | |
| Display diagonal (metric) | 40.6 cm |
| Anti-glare screen | Y |
| Sustainability | |
| Sustainable technologies and materials | Low Halogen; Bulk packaging available; External power supply 90% efficiency; Molded paper pulp cushion inside box is 100% sustainably sourced and recyclable; Outside box and corrugated cushions are 100% sustainably sourced and recyclable; 60% post-consumer recycled plastic |
Disclaimer: Although we try to make the information as accurate as posible we do not guarantee it is 100% correct.