Product code: 1J3T0EA
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Silver |
| Product type | Mobile workstation |
| Form factor | Clamshell |
| Intel® vPro™ Platform Eligibility | N |
| Display | |
| Display diagonal | 15.6 inch |
| Display bezel technology | Micro-Edge |
| Display brightness | 400 cd/m² |
| Panel type | IPS |
| HD type | Full HD |
| LED backlight | Y |
| Touchscreen | N |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 72% |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Brand | HP |
| Family | ZBook Studio |
| Model name | G7 |
| Part Number | 1J3T0EA |
| Release Date | 05 August 2020 |
| EAN/UPC code | 0195161011375, 195161011375, 0195161011412, 195161011412, 0195161011382, 195161011382, 0195161011405, 195161011405, 0195161011429, 195161011429, 0195161011436, 195161011436, 0195161011443, 195161011443, 0195161011450, 195161011450, 0195161011467, 195161011467, 0195161011481, 195161011481, 0195161011474, 195161011474, 0195161011498, 195161011498, 0195161011504, 195161011504, 0195161011511, 195161011511, 0195161011528, 195161011528, 0195161011535, 195161011535, 0195161011542, 195161011542, 0195161011559, 195161011559, 0195161011566, 195161011566, 0195161011573, 195161011573, 0195161011580, 195161011580, 0195161011597, 195161011597, 0195161011306, 195161011306, 0195161011313, 195161011313, 0195161011320, 195161011320, 0195161011337, 195161011337, 0195161011344, 195161011344, 0195161011368, 195161011368 |
|
|
|
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core i7 |
| Processor frequency | 2.6 GHz |
| Processor boost frequency | 5 GHz |
| Processor codename | Comet Lake |
| Thermal Design Power (TDP) | 45 W |
| Processor model | i7-10750H |
| Processor cores | 6 |
| Processor threads | 12 |
| Processor cache | 12 MB |
| Processor lithography | 14 nm |
| Processor socket | BGA 1440 |
| Processor generation | 10th gen Intel Core i7 |
| Memory | |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Internal memory | 16 GB |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Memory clock speed | 2666 MHz |
| Memory slots | 1x SO-DIMM |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 16 GB |
| ECC | N |
| Graphics | |
| Discrete graphics memory type | GDDR5 |
| Discrete GPU manufacturer | NVIDIA |
| On-board graphics card | Y |
| Discrete graphics card | Y |
| Discrete graphics card model | NVIDIA Quadro T2000 |
| On-board graphics card model | Intel UHD Graphics |
| On-board graphics card base frequency | 350 MHz |
| On-board graphics card dynamic frequency (max) | 1150 MHz |
| On-board graphics card DirectX version | 12.0 |
| On-board graphics card OpenGL version | 4.5 |
| On-board graphics card ID | 0x9BC4 |
| Discrete graphics card memory | 4 GB |
| Storage | |
| Total storage capacity | 512 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 512 GB |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| SSD interface | NVMe |
| SSD form factor | M.2 |
| Card reader integrated | Y |
| Storage media | SSD |
| SSD memory type | TLC |
| Self-Encrypting Drive (SED) | Y |
| NVMe | Y |
| Optical drive | |
| Optical drive type | N |
| Networking | |
| Ethernet LAN | N |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6 AX201 |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Antenna type | 2x2 |
| Bluetooth | Y |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| Combo headphone/mic port | Y |
| Audio | |
| Built-in microphone | Y |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Audio system | Bang & Olufsen |
| Built-in subwoofer | Y |
| Camera | |
| Front camera | Y |
| Keyboard | |
| Numeric keypad | N |
| Spill-resistant keyboard | Y |
| Keyboard special features | Étanche |
| Full-size keyboard | Y |
| Keyboard backlit | Y |
| Pointing device | Clickpad |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 10 Pro for Workstations |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Number of battery cells | 6 |
| Battery capacity | 83 Wh |
| Fast charging | Y |
| Fast charging time (50%) | 30 min |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.74 kg |
| Height | 17.9 mm |
| Depth | 234.6 mm |
| Width | 354 mm |
| Security | |
| Trusted Platform Module (TPM) | Y |
| Brand-specific features | |
| HP Security tools | HP Device Access Manager; HP Authentication at power-on; HP Secure Erase; HP Client Security Manager Gen5; HP Manageability Integration Kit; HP Sure Recover with Reimaging Gen2 Integrated; HP BIOSphere met HP Sure Start; HP Sure Sense |
| HP Smart AC Adapter | Y |
| HP segment | Business |
| HP Software provided | HP Hotkey support; HP Noise Cancellation Software; HP Performance Advisor; HP Connection Optimizer; HP ZCentral Remote Boost-software |
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
| Other features | |
| Display diagonal (metric) | 39.6 cm |
| Anti-glare screen | Y |
| Harmonized System (HS) code | 84713000 |
| Sustainability | |
| Sustainable technologies and materials | Low halogen |
Disclaimer: Although we try to make the information as accurate as posible we do not guarantee it is 100% correct.