Product code: K8U37PA
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black, Grey |
| Product type | Notebook |
| Form factor | Clamshell |
| Display | |
| Display diagonal | 14 inch |
| Aspect ratio | 16:9 |
| 3D | N |
| HD type | HD |
| LED backlight | Y |
| Touchscreen | N |
| Display resolution | 1366 x 768 pixels |
| Display number of colours | 16.78 million colors |
| Brand | HP |
| Model name | 14-r203tu |
| Part Number | K8U37PA |
| Release Date | 21 November 2014 |
| EAN/UPC code | 0889296028840 |
|
|
|
| Processor | |
| Processor series | Intel Celeron Processor N2000 series for Mobile |
| Processor family | Intel Celeron |
| Processor frequency | 2.16 GHz |
| Processor boost frequency | 2.58 GHz |
| Processor codename | Bay Trail |
| Thermal Design Power (TDP) | 7.5 W |
| Processor model | N2840 |
| Processor cores | 2 |
| Processor threads | 2 |
| Processor cache | 1 MB |
| Processor lithography | 22 nm |
| Processor socket | BGA 1170 |
| Memory | |
| Internal memory type | DDR3L-SDRAM |
| Internal memory | 2 GB |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Memory clock speed | 1333 MHz |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 2 GB |
| Graphics | |
| On-board graphics adapter | Y |
| Number of discrete graphics adapters supported | 1 |
| On-board graphics adapter family | Intel HD Graphics |
| On-board graphics adapter burst frequency | 792 MHz |
| Discrete graphics adapter | N |
| On-board graphics adapter model | Intel HD Graphics |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| On-board graphics adapter base frequency | 311 MHz |
| On-board graphics adapter dynamic frequency (max) | 792 MHz |
| Storage | |
| Total storage capacity | 500 GB |
| Number of HDDs installed | 1 |
| HDD capacity | 500 GB |
| HDD speed | 5400 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD interface | Serial ATA |
| Compatible memory cards | SD |
| Card reader integrated | Y |
| Storage media | HDD |
| Optical drive | |
| Optical drive type | DVD±RW |
| LightScribe | N |
| Disc types supported | CD, DVD |
| Networking | |
| Ethernet LAN | Y |
| Ethernet LAN data rates | 10, 100 Mbit/s |
| Wi-Fi | Y |
| Wi-Fi standards | 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Bluetooth | Y |
| Bluetooth version | 4.0 |
| 4G | N |
| 3G | N |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| Total number of SATA connectors | 2 |
| Charging port type | DC-in jack |
| Microphone in | N |
| ExpressCard slot | N |
| CardBus PCMCIA slot type | N |
| S/PDIF out port | N |
| SmartCard slot | N |
| DVI port | N |
| Docking connector | N |
| Combo headphone/mic port | Y |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| Audio | |
| Built-in microphone | Y |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Camera | |
| Front camera | Y |
| Keyboard | |
| Numeric keypad | N |
| Island-style keyboard | Y |
| Full-size keyboard | Y |
| Windows keys | Y |
| Pointing device | Touchpad |
| Software | |
| Operating system installed | FreeDOS |
| Drivers included | Y |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 4 |
| Battery capacity (Watt hours) | 41 Wh |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.96 kg |
| Height | 25.3 mm |
| Depth | 244 mm |
| Width | 345 mm |
| Power | |
| AC adapter power | 45 W |
| AC adapter frequency | 50/60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter output voltage | 19 V |
| Power auto-sensing | Y |
| Security | |
| Cable lock slot | Y |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Password protection | Y |
| Other features | |
| Intel® Virtualization Technology (Intel® VT) | VT-x |
Disclaimer: Although we try to make the information as accurate as posible we do not guarantee it is 100% correct.