Product code: 3WD94UT
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Silver |
| Product type | Notebook |
| Form factor | Clamshell |
| Display | |
| Display diagonal | 14 inch |
| Display glass type | Gorilla Glass |
| Panel type | IPS |
| HD type | 4K Ultra HD |
| LED backlight | Y |
| Touchscreen | Y |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Brand | HP |
| Family | EliteBook |
| Series | 1000 |
| Model name | 1040 G4 |
| Part Number | 3WD94UT |
| Release Date | 06 April 2018 |
| EAN/UPC code | 0192545207133, 0192545207089 |
|
|
|
| Processor | |
| Processor series | Intel Core i7-7800 Mobile Series |
| Processor family | 7th gen Intel Core i7 |
| Processor frequency | 2.9 GHz |
| Processor boost frequency | 3.9 GHz |
| Processor codename | Kaby Lake |
| Thermal Design Power (TDP) | 45 W |
| Processor model | i7-7820HQ |
| Processor cores | 4 |
| Processor threads | 8 |
| Processor cache | 8 MB |
| Processor lithography | 14 nm |
| Memory | |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Internal memory | 16 GB |
| Memory form factor | On-board |
| Memory clock speed | 2133 MHz |
| Graphics | |
| On-board graphics adapter | Y |
| On-board graphics adapter DirectX version | 12.0 |
| Discrete graphics adapter | N |
| On-board graphics adapter model | Intel HD Graphics 630 |
| On-board graphics adapter base frequency | 350 MHz |
| On-board graphics adapter dynamic frequency (max) | 1100 MHz |
| Maximum on-board graphics adapter memory | 64 GB |
| Number of displays supported (on-board graphics) | 3 |
| On-board graphics adapter OpenGL version | 4.4 |
| Storage | |
| Total storage capacity | 1000 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| Solid-state drive capacity | 1000 GB |
| Card reader integrated | N |
| Storage media | SSD |
| Optical drive | |
| Optical drive type | N |
| Networking | |
| Ethernet LAN | N |
| Wi-Fi | Y |
| Top Wi-Fi standard | IEEE 802.11ac |
| Wi-Fi standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Antenna type | 2x2 |
| Bluetooth | Y |
| Bluetooth version | 4.2 |
| Near Field Communication (NFC) | Y |
| 4G | N |
| 3G | N |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| HDMI version | 1.4 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 2 |
| Combo headphone/mic port | Y |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Audio | |
| Built-in microphone | Y |
| Audio system | Bang & Olufsen |
| Number of microphones | 2 |
| Camera | |
| Front camera | Y |
| Infrared (IR) camera | Y |
| Front camera HD type | HD |
| Keyboard | |
| Numeric keypad | N |
| Full-size keyboard | Y |
| Keyboard backlit | Y |
| Windows keys | Y |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 10 Pro |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.36 kg |
| Height | 15.9 mm |
| Depth | 232.8 mm |
| Width | 328.9 mm |
| Power | |
| AC adapter power | 90 W |
| Brand-specific features | |
| HP JumpStart | Y |
| HP Support Assistant | Y |
| HP front camera | HP Webcam |
Disclaimer: Although we try to make the information as accurate as posible we do not guarantee it is 100% correct.