Product code: W4Z20AW
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Silver |
| Product type | Notebook |
| Form factor | Clamshell |
| Display | |
| Display diagonal | 12.5 inch |
| Display surface | Matt |
| Aspect ratio | 16:9 |
| HD type | Full HD |
| LED backlight | Y |
| Touchscreen | N |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Brand | HP |
| Family | EliteBook |
| Series | 700 |
| Model name | 725 G3 |
| Part Number | W4Z20AW |
| Release Date | 01 May 2017 |
| EAN/UPC code | 0889899486368, 0889899486306, 0889899486757, 0889899487334, 0889899486931, 0889899486702, 0889899486924, 0889899486870, 0889899486849, 0889899486351, 0889899487310, 0889899487303, 0889899487341, 0889899486740, 0889899486801, 0889899487365, 0889899487358, 0889899486269, 0889899486818, 0889899486733, 0889899486795, 0889899486825, 0889899486245, 0889899486887, 0889899486696, 0889899486856, 0889899485972, 0889899486719, 0889899486337, 0889899486689, 0889899486320, 0889899486917, 0889899486788, 0889899486863, 0889899487297, 0889899486344, 0889899486283, 0889899486894, 0889899486764, 0889899486771, 0889899486832, 0889899486290, 0889899487327, 0889899486900, 0889899486276, 0889899487372, 0889899486726, 0889899486313, 0889899486252 |
|
|
|
| Processor | |
| Processor family | AMD A |
| Processor frequency | 2.1 GHz |
| Processor boost frequency | 3.4 GHz |
| Thermal Design Power (TDP) | 15 W |
| Processor model | A12 PRO-8800B |
| Processor cores | 4 |
| Processor threads | 4 |
| Processor cache | 2 MB |
| Memory | |
| Internal memory type | DDR3L-SDRAM |
| Internal memory | 8 GB |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Memory clock speed | 1600 MHz |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 8 GB |
| Graphics | |
| On-board graphics adapter | Y |
| On-board graphics adapter family | AMD Radeon R7 |
| Discrete graphics adapter | N |
| On-board graphics adapter model | AMD Radeon R7 |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| Storage | |
| Total storage capacity | 256 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 256 GB |
| Total SSDs capacity | 256 GB |
| SSD form factor | M.2 |
| Compatible memory cards | SD, SDHC, SDXC |
| Solid-state drive capacity | 256 GB |
| Card reader integrated | Y |
| Storage media | SSD |
| Optical drive | |
| Optical drive type | N |
| Networking | |
| Ethernet LAN | Y |
| Ethernet LAN data rates | 10, 100, 1000 Mbit/s |
| Wi-Fi | Y |
| Top Wi-Fi standard | IEEE 802.11ac |
| Wi-Fi standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Antenna type | 2x2 |
| Bluetooth | Y |
| Bluetooth version | 4.0 |
| 4G | N |
| 3G | N |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DVI port | N |
| Docking connector | Y |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| Combo headphone/mic port | Y |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| Audio | |
| Built-in microphone | Y |
| Speakers manufacturer | Bang & Olufsen |
| Camera | |
| Front camera | Y |
| Keyboard | |
| Numeric keypad | N |
| Island-style keyboard | Y |
| Full-size keyboard | Y |
| Spill resistant keyboard | Y |
| Pointing device | Touchpad |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 10 Pro |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery life (max) | 8.5 h |
| Battery capacity (Watt hours) | 44 Wh |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.26 kg |
| Height | 18.9 mm |
| Depth | 218.9 mm |
| Width | 311 mm |
| Power | |
| AC adapter power | 45 W |
| Brand-specific features | |
| HP segment | Business |
| HP front camera | HP Webcam |
Disclaimer: Although we try to make the information as accurate as posible we do not guarantee it is 100% correct.