Product code: W4W69AW
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Silver |
| Product type | Notebook |
| Form factor | Clamshell |
| Display | |
| Display diagonal | 14 inch |
| Panel type | SVA |
| Aspect ratio | 16:9 |
| HD type | Full HD |
| LED backlight | Y |
| Touchscreen | N |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Brand | HP |
| Family | EliteBook |
| Series | 700 |
| Model name | 745 G3 |
| Part Number | W4W69AW |
| Release Date | 01 May 2017 |
| EAN/UPC code | 0889899440315, 0889899440353, 0889899440339, 0889899440865, 0889899440834, 0889899440896, 0889899439333, 0889899441497, 0889899440308, 0889899440377, 0889899441503, 0889899441459, 0889899441480, 0889899439364, 0889899441978, 0889899439340, 0889899439357, 0889899441435, 0889899441947, 0889899440322, 0889899441466, 0889899440384, 0889899441510, 0889899440414, 0889899441473, 0889899441923, 0889899441534, 0889899441527, 0889899440292, 0889899440797, 0889899441442, 0889899440407, 0889899440360, 0889899440841, 0889899440827, 0889899440285, 0889899440278, 0889899440391, 0889899441954, 0889899440872, 0889899440810, 0889899440858, 0889899440346, 0889899440261, 0889899439548, 0889899441930, 0889899440803, 0889899441961, 0889899440889 |
|
|
|
| Processor | |
| Processor family | AMD A |
| Processor frequency | 2.1 GHz |
| Processor boost frequency | 3.4 GHz |
| Thermal Design Power (TDP) | 15 W |
| Processor model | A12 PRO-8800B |
| Processor cores | 4 |
| Processor threads | 4 |
| Processor cache | 2 MB |
| Memory | |
| Internal memory type | DDR3L-SDRAM |
| Internal memory | 8 GB |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Memory clock speed | 1600 MHz |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 8 GB |
| Graphics | |
| On-board graphics adapter | Y |
| On-board graphics adapter family | AMD Radeon R7 |
| Discrete graphics adapter | N |
| On-board graphics adapter model | AMD Radeon R7 |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| Storage | |
| Total storage capacity | 256 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 256 GB |
| Total SSDs capacity | 256 GB |
| SSD form factor | M.2 |
| Compatible memory cards | SD, SDHC, SDXC |
| Card reader integrated | Y |
| Storage media | SSD |
| Optical drive | |
| Optical drive type | N |
| Networking | |
| Ethernet LAN | Y |
| Ethernet LAN data rates | 10, 100, 1000 Mbit/s |
| Wi-Fi | Y |
| Top Wi-Fi standard | IEEE 802.11ac |
| Wi-Fi standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Antenna type | 2x2 |
| Bluetooth | Y |
| Bluetooth version | 4.0 |
| 4G | N |
| 3G | N |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| Combo headphone/mic port | Y |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| Audio | |
| Built-in microphone | Y |
| Speakers manufacturer | Bang & Olufsen |
| Camera | |
| Front camera | Y |
| Keyboard | |
| Numeric keypad | N |
| Full-size keyboard | Y |
| Spill resistant keyboard | Y |
| Keyboard backlit | Y |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 10 Pro |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery life (max) | 8.25 h |
| Battery capacity (Watt hours) | 46 Wh |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.48 kg |
| Height | 18.9 mm |
| Depth | 237 mm |
| Width | 338 mm |
| Security | |
| Trusted Platform Module (TPM) | Y |
| Brand-specific features | |
| HP segment | Business |
| HP front camera | HP Webcam |
Disclaimer: Although we try to make the information as accurate as posible we do not guarantee it is 100% correct.