Product code: W4W73AW
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Silver |
| Product type | Notebook |
| Form factor | Clamshell |
| Display | |
| Display diagonal | 15.6 inch |
| Dual-screen | N |
| Panel type | SVA |
| Aspect ratio | 16:9 |
| HD type | Full HD |
| LED backlight | Y |
| Touchscreen | N |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Brand | HP |
| Family | EliteBook |
| Series | 700 |
| Model name | 755 G3 |
| Part Number | W4W73AW |
| Release Date | 01 May 2017 |
| EAN/UPC code | 0889899481486, 0889899482209, 0889899481462, 0889899505465, 0889899482186, 0889899482193, 0889899481776, 0889899505489, 0889899481431, 0889899505564, 0889899481448, 0889899505649, 0889899481455, 0889899482179, 0889899481561, 0889899481738, 0889899481745, 0889899482643, 0889899505502, 0889899505656, 0889899482155, 0889899481721, 0889899481714, 0889899505458, 0889899505533, 0889899505625, 0889899505632, 0889899505588, 0889899481530, 0889899505595, 0889899482162, 0889899505496, 0889899481547, 0889899505519, 0889899505663, 0889899482650, 0889899505472, 0889899482636, 0889899481554, 0889899481769, 0889899505618, 0889899505601, 0889899481479, 0889899505441, 0889899505571, 0889899481752, 0889899505526, 0889899505540, 0889899481493 |
|
|
|
| Processor | |
| Processor family | 6th Generation AMD PRO A12-Series |
| Processor frequency | 2.1 GHz |
| Processor boost frequency | 3.4 GHz |
| Thermal Design Power (TDP) | 15 W |
| Processor model | PRO A12-8800B |
| Processor cores | 4 |
| Processor threads | 4 |
| Processor cache | 2 MB |
| Memory | |
| Internal memory type | DDR3L-SDRAM |
| Internal memory | 8 GB |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Memory clock speed | 1600 MHz |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 8 GB |
| Graphics | |
| On-board graphics adapter | Y |
| On-board graphics adapter family | AMD Radeon R7 |
| Discrete graphics adapter | N |
| On-board graphics adapter model | AMD Radeon R7 |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| Storage | |
| Total storage capacity | 768 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 256 GB |
| Total SSDs capacity | 256 GB |
| Number of HDDs installed | 1 |
| HDD capacity | 512 GB |
| Total HDDs capacity | 512 GB |
| Hard drive capacity | 512 GB |
| Number of hard drives installed | 1 |
| Compatible memory cards | SD, SDHC, SDXC |
| Solid-state drive capacity | 256 GB |
| Card reader integrated | Y |
| Storage media | HDD+SSD |
| Optical drive | |
| Optical drive type | N |
| Networking | |
| Ethernet LAN | Y |
| Ethernet LAN data rates | 10, 100, 1000 Mbit/s |
| Wi-Fi | Y |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wi-Fi standards | 802.11a, Wi-Fi 5 (802.11ac), 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Antenna type | 2x2 |
| Bluetooth | Y |
| Bluetooth version | 4.2 |
| 4G | N |
| 3G | N |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Docking connector | Y |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| Combo headphone/mic port | Y |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| Audio | |
| Built-in microphone | Y |
| Speakers manufacturer | Bang & Olufsen |
| Camera | |
| Front camera | Y |
| Front camera HD type | HD |
| Front camera signal format | 720p |
| Keyboard | |
| Numeric keypad | Y |
| Island-style keyboard | Y |
| Full-size keyboard | Y |
| Spill resistant keyboard | Y |
| Keyboard backlit | Y |
| Pointing device | Touchpad |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 10 Pro |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery life (max) | 8 h |
| Battery capacity (Watt hours) | 46 Wh |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.84 kg |
| Height | 19.4 mm |
| Depth | 257.7 mm |
| Width | 383.3 mm |
| Power | |
| AC adapter power | 65 W |
| Brand-specific features | |
| HP segment | Business |
| HP front camera | HP Webcam |
Disclaimer: Although we try to make the information as accurate as posible we do not guarantee it is 100% correct.