Product code: Y3B65EA#ABH
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Silver |
| Product type | Ultrabook |
| Form factor | Clamshell |
| Intelยฎ vProโข Platform Eligibility | No |
| Display | |
| Display diagonal | 12.5 inch |
| Dual-screen | No |
| HD type | Full HD |
| LED backlight | Yes |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Brand | HP |
| Family | EliteBook |
| Series | 800 |
| Model name | 820 G3 |
| Part Number | Y3B65EA#ABH |
| Release Date | 01 September 2016 |
|
|
|
| Processor | |
| Processor series | Intel Core i5-6200 series |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core i5 |
| Processor frequency | 2.3 GHz |
| Processor boost frequency | 2.8 GHz |
| Processor codename | Skylake |
| Thermal Design Power (TDP) | 15 W |
| Processor model | i5-6200U |
| Processor cores | 2 |
| Processor threads | 4 |
| Processor cache | 3 MB |
| Processor lithography | 14 nm |
| Processor socket | LGA 1356 (Socket B2) |
| Configurable TDP-up frequency | 2.4 GHz |
| Configurable TDP-up | 25 W |
| Processor generation | 6th gen Intel Core i5 |
| Memory | |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Internal memory | 8 GB |
| Memory clock speed | 2133 MHz |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Maximum internal memory | 16 GB |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 8 GB |
| Graphics | |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | Intel HD Graphics 520 |
| On-board graphics card family | Intel HD Graphics |
| On-board graphics card base frequency | 300 MHz |
| On-board graphics card dynamic frequency (max) | 1000 MHz |
| Maximum on-board graphics card memory | 1.74 GB |
| On-board graphics card DirectX version | 12.0 |
| On-board graphics card OpenGL version | 4.4 |
| On-board graphics card ID | 1916 |
| Storage | |
| Total storage capacity | 256 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 256 GB |
| Total SSDs capacity | 256 GB |
| SSD interface | SATA |
| SSD form factor | M.2 |
| Compatible memory cards | SD, SDHC, SDXC |
| Card reader integrated | Yes |
| Storage media | SSD |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Networking | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10, 100, 1000 Mbit/s |
| Wi-Fi | Yes |
| WLAN controller model | Intel Dual Band Wireless-AC 8260 |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wi-Fi standards | 802.11a, Wi-Fi 5 (802.11ac), 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Antenna type | 2x2 |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4.2 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| Charging port type | DC-in jack |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DVI port | No |
| Docking connector | Yes |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| DC-in jack | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| Audio | |
| Built-in microphone | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Audio system | Bang & Olufsen |
| Speakers manufacturer | Bang & Olufsen |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Keyboard | |
| Numeric keypad | No |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Pointing device | Touchpad |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 10 Pro |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery capacity (Watt-hours) | 44 Wh |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity | 44 Wh |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.26 kg |
| Height | 18.9 mm |
| Depth | 218.9 mm |
| Width | 311 mm |
| Power | |
| AC adapter power | 45 W |
| Security | |
| Cable lock slot | Yes |
| Fingerprint reader | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Brand-specific features | |
| HP segment | Business |
| HP ePrint | Yes |
| HP Support Assistant | Yes |
| HP Software provided | HP BIOSphere with HP Sure Start, HP Client Security, HP Image Assistant, HP SoftPaq Download Manager, HP Connection Manager, HP Noise Reduction Software |
| HP 3D DriveGuard | Yes |
| HP Recovery Manager | Yes |
Disclaimer: Although we try to make the information as accurate as posible we do not guarantee it is 100% correct.