Product code: 6YE27AW
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Silver |
| Product type | Notebook |
| Form factor | Clamshell |
| Market positioning | Business |
| Display | |
| Display diagonal | 13.3 inch |
| Dual-screen | N |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Panel type | IPS |
| Aspect ratio | 16:9 |
| HD type | Full HD |
| LED backlight | Y |
| Touchscreen | N |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 45% |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Brand | HP |
| Family | EliteBook |
| Series | 800 |
| Model name | 830 G6 |
| Part Number | 6YE27AW |
| Release Date | 01 July 2019 |
| EAN/UPC code | 0193905112999, 193905112999, 0193905113163, 193905113163, 0193905113101, 193905113101, 0193905113088, 193905113088, 0193905113347, 193905113347, 0193905113408, 193905113408, 0193905112982, 193905112982, 0193905113033, 193905113033, 0193905113200, 193905113200, 0193905112968, 193905112968, 0193905113460, 193905113460, 0193905113439, 193905113439, 0193905112975, 193905112975, 0193905113422, 193905113422, 0193905113026, 193905113026, 0193905113248, 193905113248, 0193905113217, 193905113217, 0193905113491, 193905113491, 0193905113286, 193905113286, 0193905113323, 193905113323, 0193905113361, 193905113361, 0193905113118, 193905113118, 0193905113378, 193905113378, 0193905112845, 193905112845, 0193905113170, 193905113170, 0193905113385, 193905113385, 0193905113279, 193905113279, 0193905113309, 193905113309, 0193905113057, 193905113057, 0193905113224, 193905113224, 0193905113316, 193905113316, 0193905113255, 193905113255, 0193905113477, 193905113477, 0193905113453, 193905113453, 0193905113095, 193905113095, 0193905113071, 193905113071, 0193905113002, 193905113002, 0193905113125, 193905113125, 0193905113019, 193905113019, 0193905113446, 193905113446, 0193905113194, 193905113194, 0193905113187, 193905113187, 0193905113354, 193905113354, 0193905113392, 193905113392, 0193905113064, 193905113064, 0193905113415, 193905113415, 0193905113040, 193905113040, 0193905113484, 193905113484, 0193905113149, 193905113149, 0193905113293, 193905113293 |
|
|
|
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core i5 |
| Processor frequency | 1.6 GHz |
| Processor boost frequency | 4.1 GHz |
| Processor codename | Whiskey Lake |
| Thermal Design Power (TDP) | 15 W |
| Processor model | i5-8365U |
| Processor cores | 4 |
| Processor threads | 8 |
| Processor cache | 6 MB |
| Processor lithography | 14 nm |
| Processor socket | BGA 1528 |
| Configurable TDP-up frequency | 1.9 GHz |
| Configurable TDP-up | 25 W |
| Processor generation | 8th gen Intel Core i5 |
| Memory | |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Internal memory | 8 GB |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Memory clock speed | 2400 MHz |
| Memory slots | 1x SO-DIMM |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 8 GB |
| ECC | N |
| Graphics | |
| On-board graphics adapter | Y |
| Discrete graphics adapter | N |
| On-board graphics adapter model | Intel UHD Graphics 620 |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| On-board graphics card | Y |
| Discrete graphics card | N |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | Intel UHD Graphics 620 |
| On-board graphics card family | Intel UHD Graphics |
| On-board graphics card base frequency | 300 MHz |
| On-board graphics card dynamic frequency (max) | 1100 MHz |
| Maximum on-board graphics card memory | 32 GB |
| On-board graphics card DirectX version | 12.0 |
| On-board graphics card OpenGL version | 4.5 |
| On-board graphics card ID | 0x3EA0 |
| Storage | |
| Total storage capacity | 256 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 256 GB |
| Total SSDs capacity | 256 GB |
| SSD form factor | M.2 |
| Card reader integrated | N |
| Storage media | SSD |
| SSD memory type | TLC |
| Self-Encrypting Drive (SED) | Y |
| Optical drive | |
| Optical drive type | N |
| Networking | |
| Ethernet LAN | Y |
| Ethernet LAN data rates | 10, 100, 1000 Mbit/s |
| Wi-Fi | Y |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6 AX200 |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Antenna type | 2x2 |
| MIMO | Y |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| Bluetooth | Y |
| Bluetooth version | 5.0 |
| 4G | N |
| 3G | N |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| HDMI version | 1.4 |
| Thunderbolt ports quantity | 1 |
| Docking connector | Y |
| Combo headphone/mic port | Y |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Audio | |
| Built-in microphone | Y |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Audio system | Bang & Olufsen |
| Number of microphones | 3 |
| Camera | |
| Front camera | Y |
| Infrared (IR) camera | Y |
| Front camera HD type | HD |
| Keyboard | |
| Numeric keypad | N |
| Keyboard backlit | Y |
| Windows keys | Y |
| Pointing device | Clickpad |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 10 Pro |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery weight | 190 g |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery life (max) | 19 h |
| Battery capacity | 50 Wh |
| Battery capacity (Watt hours) | 50 Wh |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.33 kg |
| Height | 17.7 mm |
| Depth | 229.3 mm |
| Width | 310.4 mm |
| Power | |
| AC adapter power | 65 W |
| Security | |
| Cable lock slot | Y |
| Fingerprint reader | Y |
| Trusted Platform Module (TPM) | Y |
| Password protection | Y |
| Brand-specific features | |
| HP segment | Business |
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
| HP front camera | HP Webcam |
| Other features | |
| Display diagonal (metric) | 33.8 cm |
| Anti-glare screen | Y |
| Harmonized System (HS) code | 84713000 |
Disclaimer: Although we try to make the information as accurate as posible we do not guarantee it is 100% correct.