Product code: H5G32EA
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black, Silver |
| Product type | Notebook |
| Form factor | Clamshell |
| Display | |
| Display diagonal | 14 inch |
| Display surface | Matt |
| Aspect ratio | 16:9 |
| HD type | HD+ |
| LED backlight | Y |
| Touchscreen | Y |
| Display resolution | 1600 x 900 pixels |
| Brand | HP |
| Family | EliteBook |
| Series | 800 |
| Model name | 840 G1 |
| Part Number | H5G32EA |
| Release Date | 01 October 2013 |
| EAN/UPC code | 0888182048368, 0888182048382, 0888182113189, 0888182113233, 0888182113219, 0888182048351, 0888182113196, 0888182373217, 0888182228784, 0888182048375, 0888182178096, 0888182113202 |
| Price | About 3112 USD |
|
|
|
| Processor | |
| Processor series | Intel Core i5-4200 Mobile series |
| Processor family | 4th gen Intel Core i5 |
| Processor frequency | 1.6 GHz |
| Processor boost frequency | 2.6 GHz |
| Processor codename | Haswell |
| Thermal Design Power (TDP) | 15 W |
| Processor model | i5-4200U |
| Processor cores | 2 |
| Processor threads | 4 |
| Processor cache | 3 MB |
| Processor lithography | 22 nm |
| Processor socket | BGA 1168 |
| Memory | |
| Internal memory type | DDR3-SDRAM |
| Internal memory | 8 GB |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Memory clock speed | 1600 MHz |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Maximum internal memory | 16 GB |
| Memory layout (slots x size) | 2 x 4 GB |
| Graphics | |
| On-board graphics adapter | Y |
| On-board graphics adapter family | Intel HD Graphics |
| On-board graphics adapter DirectX version | 12 |
| Discrete graphics adapter | N |
| On-board graphics adapter model | Intel HD Graphics 4400 |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| On-board graphics adapter base frequency | 200 MHz |
| On-board graphics adapter dynamic frequency (max) | 1000 MHz |
| Maximum on-board graphics adapter memory | 1.74 GB |
| Storage | |
| Total storage capacity | 180 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 180 GB |
| Total SSDs capacity | 180 GB |
| SSD interface | Serial ATA |
| Card reader integrated | Y |
| Storage media | SSD |
| Optical drive | |
| Optical drive type | N |
| LightScribe | N |
| Networking | |
| Ethernet LAN | Y |
| Ethernet LAN data rates | 10, 100, 1000 Mbit/s |
| Wi-Fi | Y |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Wi-Fi standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Bluetooth | Y |
| Bluetooth version | 4.0 |
| 4G WiMAX | N |
| 4G | Y |
| 4G standard | LTE |
| 3G | Y |
| 3G standards | HSPA+ |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 3 |
| Total number of SATA connectors | 4 |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Charging port type | DC-in jack |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Microphone in | N |
| Number of SATA III connectors | 4 |
| ExpressCard slot | N |
| CardBus PCMCIA slot type | N |
| S/PDIF out port | N |
| SmartCard slot | N |
| USB Sleep-and-Charge ports | 1 |
| DVI port | N |
| Docking connector | Y |
| Combo headphone/mic port | Y |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| USB Sleep-and-Charge | Y |
| Audio | |
| Built-in microphone | Y |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Audio system | DTS Studio Sound |
| Camera | |
| Front camera | Y |
| Keyboard | |
| Numeric keypad | N |
| Spill resistant keyboard | Y |
| Pointing device | Touchpad |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 8 Pro |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Bundled software | HP 3D DriveGuard HP Connection Manager HP Wireless HotSpot HP Mobile Connect HP PageLift HP Recovery Manager HP Support Assistant HP ePrint Buy Office |
| Battery | |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity (Watt hours) | 50 Wh |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.58 kg |
| Height | 22.5 mm |
| Depth | 237 mm |
| Width | 338.9 mm |
| Power | |
| AC adapter power | 45 W |
| Security | |
| Cable lock slot | Y |
| Fingerprint reader | Y |
| Trusted Platform Module (TPM) | Y |
Disclaimer: Although we try to make the information as accurate as posible we do not guarantee it is 100% correct.