Product code: V1D06EA
| Design | |
|---|---|
| Colour of product | Silver |
| Product type | Notebook |
| Form factor | Clamshell |
| Display | |
| Display diagonal | 14 inch |
| Display surface | Matt |
| Aspect ratio | 16:9 |
| HD type | Full HD |
| LED backlight | Y |
| Touchscreen | N |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Brand | HP |
| Family | EliteBook |
| Series | 800 |
| Model name | 840 G3 |
| Part Number | V1D06EA |
| Release Date | 01 May 2016 |
| EAN/UPC code | 0889899898185, 0192018063457, 0889899898178, 0889899898192, 0889899683446 |
|
|
|
| Processor | |
| Processor series | Intel Core i7-6500 Mobile series |
| Processor family | 6th gen Intel Core i7 |
| Processor frequency | 2.5 GHz |
| Processor boost frequency | 3.1 GHz |
| Processor codename | Skylake |
| Thermal Design Power (TDP) | 15 W |
| Processor model | i7-6500U |
| Processor cores | 2 |
| Processor threads | 4 |
| Processor cache | 4 MB |
| Processor lithography | 14 nm |
| Processor socket | LGA 1356 (Socket B2) |
| Memory | |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Internal memory | 8 GB |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Memory clock speed | 2133 MHz |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Graphics | |
| On-board graphics adapter | Y |
| On-board graphics adapter family | Intel HD Graphics |
| Graphics adapter Open GL support | Y |
| On-board graphics adapter DirectX version | 12 |
| Discrete graphics adapter | N |
| On-board graphics adapter model | Intel HD Graphics 520 |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| On-board graphics adapter base frequency | 300 MHz |
| On-board graphics adapter dynamic frequency (max) | 1050 MHz |
| Maximum on-board graphics adapter memory | 1.74 GB |
| Number of displays supported (on-board graphics) | 3 |
| On-board graphics adapter OpenGL version | 4.4 |
| Storage | |
| Total storage capacity | 512 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| Compatible memory cards | SD, SDHC, SDXC |
| Solid-state drive capacity | 512 GB |
| Card reader integrated | Y |
| Storage media | SSD |
| Optical drive | |
| Optical drive type | N |
| Networking | |
| Ethernet LAN | Y |
| Ethernet LAN data rates | 10, 100, 1000 Mbit/s |
| Wi-Fi | Y |
| Wi-Fi standards | IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac |
| Bluetooth | Y |
| Bluetooth version | 4.2 |
| WWAN | Y |
| 4G | Y |
| 4G standard | LTE |
| 3G | Y |
| 3G standards | CDMA, EVDO, TD-SCDMA, WCDMA |
| 2G standards | EDGE, GSM |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Docking connector | Y |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| Combo headphone/mic port | Y |
| DC-in jack | Y |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| Audio | |
| Built-in microphone | Y |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Speakers manufacturer | Bang & Olufsen |
| Camera | |
| Front camera | Y |
| Keyboard | |
| Numeric keypad | N |
| Island-style keyboard | Y |
| Pointing device | Touchpad |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 7 Professional |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity (Watt hours) | 46 Wh |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.54 kg |
| Height | 18.9 mm |
| Depth | 237 mm |
| Width | 338 mm |
| Power | |
| AC adapter power | 45 W |
| Security | |
| Trusted Platform Module (TPM) | Y |
| Brand-specific features | |
| HP segment | Business |
| HP ePrint | Y |
| HP Support Assistant | Y |
| HP Software provided | HP Noise Reduction, HP Clear Sound, HP BIOSphere with HP Sure Start, HP Client Security, HP Image Assistant, HP SoftPaq Download Manager, HP Connection Manager |
| HP 3D DriveGuard | Y |
| HP Recovery Manager | Y |
Disclaimer: Although we try to make the information as accurate as posible we do not guarantee it is 100% correct.