Product code: Z2V56EA
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Silver |
| Product type | Notebook |
| Form factor | Clamshell |
| Display | |
| Display diagonal | 14 inch |
| Aspect ratio | 16:9 |
| HD type | Full HD |
| LED backlight | Y |
| Touchscreen | N |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Brand | HP |
| Family | EliteBook |
| Series | 800 |
| Model name | 840 G4 |
| Part Number | Z2V56EA |
| Release Date | 01 March 2017 |
| EAN/UPC code | 0190781393733, 0190781443100, 0190781632856, 0190781603597, 0190781582366, 0190781741565, 0190781443186, 0190781678380, 0190781501213, 0190781741572, 0190781443094 |
| Price | About 2230 USD |
|
|
|
| Processor | |
| Processor family | 7th gen Intel Core i7 |
| Processor frequency | 2.70 GHz |
| Processor boost frequency | 3.50 GHz |
| Processor codename | Kaby Lake |
| Thermal Design Power (TDP) | 15 W |
| Processor model | i7-7500U |
| Processor cores | 2 |
| Processor threads | 4 |
| Processor cache | 4 MB |
| Processor lithography | 14 nm |
| Processor socket | BGA 1356 |
| Memory | |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Internal memory | 16 GB |
| Memory clock speed | 2133 MHz |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Memory layout (slots x size) | 2 x 8 GB |
| Graphics | |
| On-board graphics adapter | Y |
| On-board graphics adapter family | Intel HD Graphics |
| On-board graphics adapter DirectX version | 12.0 |
| Discrete graphics adapter | N |
| On-board graphics adapter model | Intel HD Graphics 620 |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| On-board graphics adapter base frequency | 300 MHz |
| On-board graphics adapter dynamic frequency (max) | 1050 MHz |
| Maximum on-board graphics adapter memory | 32 GB |
| On-board graphics adapter OpenGL version | 4.4 |
| Storage | |
| Total storage capacity | 512 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 512 GB |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| SSD interface | PCI Express |
| Compatible memory cards | SD, SDHC, SDXC |
| Card reader integrated | Y |
| Storage media | SSD |
| Optical drive | |
| Optical drive type | N |
| Networking | |
| Ethernet LAN | Y |
| Ethernet LAN data rates | 10, 100, 1000 Mbit/s |
| Wi-Fi | Y |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wi-Fi standards | 802.11a, Wi-Fi 5 (802.11ac), 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Bluetooth | Y |
| Bluetooth version | 4.2 |
| 4G | Y |
| 3G | Y |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| Charging port type | DC-in jack |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DVI port | N |
| Docking connector | Y |
| Combo headphone/mic port | Y |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| Camera | |
| Front camera | Y |
| Keyboard | |
| Numeric keypad | N |
| Pointing device | Touchpad |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 10 Pro |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery life (max) | 15.3 h |
| Battery capacity (Watt hours) | 51 Wh |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.48 kg |
| Height | 18.9 mm |
| Depth | 237 mm |
| Width | 338 mm |
| Power | |
| AC adapter power | 45 W |
| Security | |
| Cable lock slot | Y |
| Trusted Platform Module (TPM) | Y |
| Brand-specific features | |
| HP Security tools | HP Device Access Manager, HP BIOSphere, HP Sure Start Gen3, HP Client Security Gen3 |
| HP Management tools | HP Driver Packs, HP SoftPaq Download Manager (SDM), HP System Software Manager (SSM), HP BIOS Config Utility (BCU), HP Client Catalog, HP Management Integration Kit for Microsoft System Center Configuration Manager |
| HP segment | Business |
| HP ePrint | Y |
| HP Support Assistant | Y |
| HP Software provided | HP Hotkey Support, HP Noise Cancellation, HP Workwise, HP Velocity, HP Image Assistant |
| HP Audio Boost | Y |
| HP 3D DriveGuard | Y |
| HP Recovery Manager | Y |
Disclaimer: Although we try to make the information as accurate as posible we do not guarantee it is 100% correct.