Product code: 3JX28EA
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Silver |
| Colour of product | Silver |
| Product type | Notebook |
| Form factor | Clamshell |
| Market positioning | Business |
| Display | |
| Display diagonal | 14 inch |
| Display brightness | 300 cd/mò |
| Panel type | IPS |
| Aspect ratio | 16:9 |
| HD type | Full HD |
| LED backlight | Y |
| Touchscreen | N |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Brand | HP |
| Family | EliteBook |
| Series | 800 |
| Model name | 840 G5 |
| Part Number | 3JX28EA |
| Release Date | 01 April 2018 |
| EAN/UPC code | 0192018963641, 0192018963344, 0194441818185, 0192018963689, 0192545429672, 0192018963702, 0192545346047 |
|
|
|
| Processor | |
| Processor family | 8th gen Intel Core i7 |
| Processor frequency | 1.80 GHz |
| Processor boost frequency | 4.00 GHz |
| Processor codename | Kaby Lake R |
| Thermal Design Power (TDP) | 15 W |
| Processor model | i7-8550U |
| Processor cores | 4 |
| Processor threads | 8 |
| Processor cache | 8 MB |
| Processor lithography | 14 nm |
| Processor socket | BGA 1356 |
| Memory | |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Internal memory | 16 GB |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Memory clock speed | 2400 MHz |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 16 GB |
| Graphics | |
| On-board graphics adapter | Y |
| On-board graphics adapter family | Intel UHD Graphics |
| On-board graphics adapter DirectX version | 12.0 |
| Discrete graphics adapter | N |
| On-board graphics adapter model | Intel UHD Graphics 620 |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| On-board graphics adapter base frequency | 300 MHz |
| On-board graphics adapter dynamic frequency (max) | 1150 MHz |
| Maximum on-board graphics adapter memory | 32 GB |
| Number of displays supported (on-board graphics) | 3 |
| On-board graphics adapter OpenGL version | 4.4 |
| Storage | |
| Total storage capacity | 256 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 256 GB |
| Total SSDs capacity | 256 GB |
| Solid-state drive capacity | 256 GB |
| Card reader integrated | N |
| Storage media | SSD |
| Optical drive | |
| Optical drive type | N |
| Networking | |
| Ethernet LAN | Y |
| Ethernet LAN data rates | 10, 100, 1000 Mbit/s |
| Wi-Fi | Y |
| Wi-Fi standards | 802.11a, Wi-Fi 5 (802.11ac), 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Bluetooth | Y |
| Bluetooth version | 4.2 |
| 4G | N |
| 3G | N |
| Ports & interfaces | |
| Charging port type | DC-in jack |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| HDMI version | 1.4b |
| Thunderbolt ports quantity | 1 |
| Docking connector | Y |
| Combo headphone/mic port | Y |
| DC-in jack | Y |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Audio | |
| Built-in microphone | Y |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Speakers manufacturer | Bang & Olufsen |
| Camera | |
| Front camera | Y |
| Infrared (IR) camera | Y |
| Front camera HD type | HD |
| Keyboard | |
| Numeric keypad | N |
| Spill resistant keyboard | Y |
| Keyboard backlit | Y |
| Windows keys | Y |
| Pointing device | Clickpad |
| Performance | |
| Ambient light sensor | Y |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 10 Pro |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.48 kg |
| Height | 17.9 mm |
| Depth | 234 mm |
| Width | 326 mm |
| Security | |
| Cable lock slot | Y |
| Fingerprint reader | Y |
| Trusted Platform Module (TPM) | Y |
| Brand-specific features | |
| HP JumpStart | Y |
| HP Security tools | HP BIOSphere Gen4; HP Device Access Manager; HP DriveLock and Automatic DriveLock; HP Password Manager; HP Secure Erase; HP Security Manager, HP Sure Click; HP SureStart Gen4; HP Client Security Gen4 |
| HP Management tools | HP Driver Packs; HP System Software Manager (SSM); HP BIOS Config Utility (BCU); HP Client Catalog; HP Manageability Integration Kit Gen2 |
| HP Smart AC Adapter | Y |
| HP segment | Business |
| HP ePrint | Y |
| HP Software provided | HP LAN Protection; HP Velocity, HP Hotkey Support; HP Recovery Manager, HP Support Assistant; HP Noise Cancellation Software; HP PhoneWise, HP Easy Clean |
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
| HP front camera | HP Webcam HD IR |
Disclaimer: Although we try to make the information as accurate as posible we do not guarantee it is 100% correct.