Product code: 4QE85UT
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Silver |
| Product type | Notebook |
| Form factor | Clamshell |
| Display | |
| Display diagonal | 14 inch |
| Panel type | IPS |
| Aspect ratio | 16:9 |
| HD type | Full HD |
| LED backlight | Y |
| Touchscreen | N |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Brand | HP |
| Family | EliteBook |
| Series | 800 |
| Model name | 840 G5 |
| Part Number | 4QE85UT |
| Release Date | 25 May 2018 |
| EAN/UPC code | 0192545897358, 0192545898072 |
|
|
|
| Processor | |
| Processor family | 8th gen Intel Core i7 |
| Processor frequency | 1.8 GHz |
| Processor boost frequency | 4 GHz |
| Processor model | i7-8550U |
| Processor cores | 4 |
| Processor threads | 8 |
| Processor cache | 8 MB |
| Memory | |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Internal memory | 8 GB |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Memory clock speed | 2400 MHz |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 8 GB |
| Graphics | |
| On-board graphics adapter | Y |
| Discrete graphics adapter | Y |
| On-board graphics adapter model | Intel UHD Graphics 620 |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| Storage | |
| Total storage capacity | 256 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| Solid-state drive capacity | 256 GB |
| Card reader integrated | Y |
| Storage media | SSD |
| Optical drive | |
| Optical drive type | N |
| Networking | |
| Ethernet LAN | Y |
| Ethernet LAN data rates | 10, 100, 1000 Mbit/s |
| Wi-Fi | Y |
| Top Wi-Fi standard | IEEE 802.11ac |
| Wi-Fi standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Antenna type | 2x2 |
| Bluetooth | Y |
| Bluetooth version | 4.2 |
| 4G | N |
| 3G | N |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| HDMI version | 1.4 |
| Docking connector | Y |
| Combo headphone/mic port | Y |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Thunderbolt 3 ports quantity | 1 |
| Audio | |
| Built-in microphone | Y |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Audio system | Bang & Olufsen |
| Camera | |
| Front camera | Y |
| Front camera HD type | HD |
| Keyboard | |
| Numeric keypad | N |
| Spill resistant keyboard | Y |
| Windows keys | Y |
| Pointing device | Clickpad |
| Performance | |
| Ambient light sensor | Y |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 10 Pro |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity (Watt hours) | 50 Wh |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.48 kg |
| Height | 17.9 mm |
| Depth | 234 mm |
| Width | 326 mm |
| Power | |
| AC adapter power | 65 W |
| Brand-specific features | |
| HP JumpStart | Y |
| HP Connection Optimizer | Y |
| HP Smart AC Adapter | Y |
| HP ePrint | Y |
| HP Support Assistant | Y |
| HP Software provided | Buy Office; JetAdvantagee; HP Hotkey Support;HP Noise Cancellation Software;; HP Velocity; Native Miracast support; HP PhoneWise; HP Client Security Gen4 9 |
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
| HP front camera | HP Webcam |
| HP Recovery Manager | Y |
Disclaimer: Although we try to make the information as accurate as posible we do not guarantee it is 100% correct.