Product code: 819X4EA
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Silver |
| Product type | Notebook |
| Form factor | Clamshell |
| Market positioning | Premium |
| Display | |
| Display diagonal | 14 inch |
| Display brightness | 500 cd/m² |
| Panel type | IPS |
| HD type | WQXGA |
| Touchscreen | N |
| Display resolution | 2560 x 1600 pixels |
| RGB colour space | sRGB |
| Colour gamut | 100% |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Brand | HP |
| Family | EliteBook |
| Series | 800 |
| Model name | 845 14 G10 |
| Part Number | 819X4EA |
| Release Date | 13 June 2023 |
| EAN/UPC code | 0196188093238, 196188093238, 0197497003819, 197497003819 |
|
|
|
| Processor | |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor family | AMD Ryzen 5 PRO |
| Processor frequency | 3.2 GHz |
| Processor boost frequency | 4.9 GHz |
| Processor model | 7540U |
| Processor cores | 6 |
| Processor threads | 12 |
| Processor cache | 16 MB |
| Memory | |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Internal memory | 16 GB |
| Memory clock speed | 5600 MHz |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 16 GB |
| Non-ECC | Y |
| Graphics | |
| On-board graphics card | Y |
| Discrete graphics card | N |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | AMD Radeon 740M |
| Storage | |
| Total storage capacity | 512 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 512 GB |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| SSD interface | PCI Express |
| Storage media | SSD |
| SSD memory type | TLC |
| Self-Encrypting Drive (SED) | Y |
| NVMe | Y |
| Optical drive | |
| Optical drive type | N |
| Networking | |
| WLAN controller model | RZ616 |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Antenna type | 2x2 |
| Bluetooth | Y |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Near Field Communication (NFC) | Y |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB Power Delivery | Y |
| Charging port type | USB Type-C |
| HDMI version | 2.0 |
| Combo headphone/mic port | Y |
| HDMI ports quantity | 1 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Y |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 2 |
| Audio | |
| Built-in microphone | Y |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Speakers manufacturer | Bang & Olufsen |
| Number of microphones | 2 |
| Camera | |
| Front camera | Y |
| Infrared (IR) camera | Y |
| Keyboard | |
| Numeric keypad | N |
| Spill-resistant keyboard | Y |
| Keyboard special features | Spill-resistant |
| Keyboard backlit | Y |
| Pointing device | Clickpad |
| Input device model | HP Premium Keyboard |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Pre-installed software | HP Connection Optimizer; HP Hotkey Support; HP Support Assistant; HP Easy Clean; HP Power Manager; myHP; HP Privacy Settings; HP Notifications; HP PC Hardware Diagnostics Windows; HP Services Scan; HP Smart Support (download) |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity | 51 Wh |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.33 kg |
| Height | 19.2 mm |
| Depth | 224 mm |
| Width | 315.6 mm |
| Power | |
| AC adapter power | 65 W |
| Security | |
| Fingerprint reader | Y |
| Trusted Platform Module (TPM) | Y |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Brand-specific features | |
| HP Security tools | Absolute persistence module; HP Secure Erase; HP Sure Click; HP Sure Recover; HP Sure Run; HP Sure Sense; BIOS Update via Network; HP Sure Admin; HP BIOSphere Gen6; TPM 2.0 embedded security chip (Common Criteria EAL4+ and FIPS 140-2 Level 2 Certified); HP Sure Start Gen7; HP Wake on WLAN; HP Tamper Lock; Secured-Core PC Enable |
| HP Management tools | HP Client Management Script Library (download); HP Driver Packs (download); HP Client Catalog (download); HP Manageability Integration Kit Gen4 (download); HP Image Assistant Gen5 (download); HP Patch Assistant (download); HP Cloud Recovery; HP Connect for Microsoft Endpoint Manager |
| Other features | |
| Display diagonal (metric) | 35.6 cm |
| Anti-glare screen | Y |
Disclaimer: Although we try to make the information as accurate as posible we do not guarantee it is 100% correct.