Product code: 6XD57EA
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Silver |
| Product type | Notebook |
| Form factor | Clamshell |
| Market positioning | Business |
| Intel® vPro™ Platform Eligibility | N |
| Display | |
| Display diagonal | 15.6 inch |
| Dual-screen | N |
| Second display touch technology | Multi-touch |
| Display bezel technology | Micro-Edge |
| Display brightness | 400 cd/m² |
| Panel type | IPS |
| Aspect ratio | 16:9 |
| 3D | N |
| HD type | Full HD |
| LED backlight | Y |
| Touchscreen | N |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 72% |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Brand | HP |
| Family | EliteBook |
| Series | 800 |
| Model name | 850 G6 |
| Part Number | 6XD57EA |
| Release Date | 01 June 2019 |
| EAN/UPC code | 0193905404537, 193905404537, 0193905456642, 193905456642, 0193905404704, 193905404704, 0193905404858, 193905404858, 0193905404803, 193905404803, 0193905404742, 193905404742, 0193905604388, 193905604388, 0193905604289, 193905604289, 0193905919420, 193905919420, 0194441108323, 194441108323, 0194721360137, 194721360137, 0194721622792, 194721622792, 0194721824677, 194721824677 |
|
|
|
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core i7 |
| Processor frequency | 1.8 GHz |
| Processor boost frequency | 4.6 GHz |
| Processor codename | Whiskey Lake |
| Thermal Design Power (TDP) | 15 W |
| Processor model | i7-8565U |
| Processor cores | 4 |
| Processor threads | 8 |
| Processor cache | 8 MB |
| Processor lithography | 14 nm |
| Processor socket | BGA 1528 |
| Configurable TDP-up frequency | 2 GHz |
| Configurable TDP-up | 25 W |
| Processor generation | 8th gen Intel Core i7 |
| Memory | |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Internal memory | 16 GB |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Memory clock speed | 2400 MHz |
| Memory slots | 1x SO-DIMM |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 16 GB |
| ECC | N |
| Graphics | |
| On-board graphics adapter | Y |
| On-board graphics adapter DirectX version | 12.0 |
| Discrete graphics adapter | N |
| On-board graphics adapter model | Intel UHD Graphics 620 |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| On-board graphics adapter base frequency | 300 MHz |
| On-board graphics adapter dynamic frequency (max) | 1150 MHz |
| Maximum on-board graphics adapter memory | 32 GB |
| On-board graphics adapter OpenGL version | 4.5 |
| On-board graphics card | Y |
| Discrete graphics card | N |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | Intel UHD Graphics |
| On-board graphics card family | Intel UHD Graphics |
| On-board graphics card base frequency | 300 MHz |
| On-board graphics card dynamic frequency (max) | 1150 MHz |
| Maximum on-board graphics card memory | 32 GB |
| On-board graphics card DirectX version | 12.0 |
| On-board graphics card OpenGL version | 4.5 |
| On-board graphics card ID | 0x3EA0 |
| Storage | |
| Total storage capacity | 512 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 512 GB |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| SSD interface | NVMe |
| SSD form factor | M.2 |
| Card reader integrated | N |
| Storage media | SSD |
| NVMe | Y |
| Optical drive | |
| Optical drive type | N |
| Networking | |
| Ethernet LAN | Y |
| Ethernet LAN data rates | 10, 100, 1000 Mbit/s |
| Wi-Fi | Y |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6 AX200 |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Antenna type | 2x2 |
| Bluetooth | Y |
| Bluetooth version | 5.0 |
| 4G | N |
| 3G | N |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| HDMI version | 1.4b |
| Docking connector | Y |
| Combo headphone/mic port | Y |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Thunderbolt 3 ports quantity | 1 |
| Audio | |
| Built-in microphone | Y |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Audio system | Bang & Olufsen |
| Number of microphones | 3 |
| Camera | |
| Front camera | Y |
| Infrared (IR) camera | Y |
| Front camera HD type | HD |
| Keyboard | |
| Numeric keypad | Y |
| Spill-resistant keyboard | Y |
| Island-style keyboard | Y |
| Full-size keyboard | Y |
| Spill resistant keyboard | Y |
| Keyboard backlit | Y |
| Windows keys | Y |
| Pointing device | Clickpad |
| Performance | |
| Ambient light sensor | Y |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 10 Pro |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity | 56 Wh |
| Battery capacity (Watt hours) | 56 Wh |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.78 kg |
| Height | 18.2 mm |
| Depth | 251.7 mm |
| Width | 370 mm |
| Power | |
| AC adapter power | 45 W |
| Security | |
| Cable lock slot | Y |
| Trusted Platform Module (TPM) | Y |
| Password protection | Y |
| Brand-specific features | |
| HP segment | Business |
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
| HP front camera | HP Webcam HD IR |
| Other features | |
| Display diagonal (metric) | 39.6 cm |
| Anti-glare screen | Y |
Disclaimer: Although we try to make the information as accurate as posible we do not guarantee it is 100% correct.