Product code: 3ZH27EA
| Design | |
|---|---|
| Colour of product | Silver |
| Product type | Notebook |
| Form factor | Clamshell |
| Housing material | Aluminium |
| Display | |
| Display diagonal | 15.6 inch |
| Panel type | IPS |
| Aspect ratio | 16:9 |
| HD type | 4K Ultra HD |
| LED backlight | Y |
| Touchscreen | N |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Brand | HP |
| Family | EliteBook |
| Series | 1000 |
| Model name | EliteBook 1050 G1 |
| Part Number | 3ZH27EA |
| Price | About 3307 USD |
|
|
|
| Processor | |
| Processor family | 8th gen Intel Core i7 |
| Processor frequency | 2.60 GHz |
| Processor boost frequency | 4.30 GHz |
| Processor codename | Coffee Lake |
| Thermal Design Power (TDP) | 45 W |
| Processor model | i7-8850H |
| Processor cores | 6 |
| Processor threads | 12 |
| Processor cache | 9 MB |
| Processor lithography | 14 nm |
| Processor socket | FCBGA1440 |
| Memory | |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Internal memory | 32 GB |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Memory clock speed | 2666 MHz |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Memory layout (slots x size) | 2 x 16 GB |
| Graphics | |
| On-board graphics adapter | Y |
| Discrete graphics memory type | GDDR5 |
| On-board graphics adapter DirectX version | 12.0 |
| Discrete graphics adapter | Y |
| On-board graphics adapter model | Intel UHD Graphics 630 |
| Discrete graphics adapter model | NVIDIA GeForce GTX 1050 |
| On-board graphics adapter base frequency | 350 MHz |
| On-board graphics adapter dynamic frequency (max) | 1150 MHz |
| Maximum on-board graphics adapter memory | 64 GB |
| Number of displays supported (on-board graphics) | 3 |
| On-board graphics adapter OpenGL version | 4.5 |
| Discrete graphics adapter memory | 4 GB |
| Storage | |
| Total storage capacity | 1000 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD form factor | M.2 |
| Compatible memory cards | SD, SDHC, SDXC |
| Solid-state drive interface | NVMe 3.0, PCI Express |
| Solid-state drive capacity | 1000 GB |
| Card reader integrated | Y |
| Storage media | SSD |
| Optical drive | |
| Optical drive type | N |
| Networking | |
| Ethernet LAN | N |
| Wi-Fi | Y |
| Wi-Fi standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Bluetooth | Y |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Near Field Communication (NFC) | Y |
| 4G | N |
| 3G | N |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| HDMI version | 1.4 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 2 |
| Combo headphone/mic port | Y |
| DC-in jack | Y |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Audio | |
| Built-in microphone | Y |
| Audio system | Bang & Olufsen |
| Camera | |
| Front camera | Y |
| Front camera signal format | 720p |
| Keyboard | |
| Numeric keypad | Y |
| Keyboard backlit | Y |
| Pointing device | Clickpad |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 10 Pro |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery life (max) | 16 h |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 2.06 kg |
| Height | 18.9 mm |
| Depth | 254 mm |
| Width | 360 mm |
| Power | |
| AC adapter power | 150 W |
| Security | |
| Cable lock slot | Y |
| Trusted Platform Module (TPM) | Y |
Disclaimer: Although we try to make the information as accurate as posible we do not guarantee it is 100% correct.