Product code: 4NA35UAR
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Product type | Laptop |
| Form factor | Clamshell |
| Market positioning | Gaming |
| Display | |
| Display diagonal | 17.3 inch |
| Dual-screen | No |
| Panel type | IPS |
| Display surface | Matt |
| HD type | 4K Ultra HD |
| LED backlight | Yes |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Brand | HP |
| Family | OMEN |
| Series | 17 |
| Model name | 17-an188nr |
| Part Number | 4NA35UAR |
| Release Date | 31 July 2019 |
|
|
|
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core i7 |
| Processor frequency | 2.2 GHz |
| Motherboard chipset | Intel HM370 |
| Processor boost frequency | 4.1 GHz |
| Processor codename | Coffee Lake |
| Thermal Design Power (TDP) | 45 W |
| Processor model | i7-8750H |
| Processor cores | 6 |
| Processor threads | 12 |
| Processor cache | 9 MB |
| Processor lithography | 14 nm |
| Processor socket | BGA 1440 |
| Processor generation | 8th gen Intel Core i7 |
| Memory | |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Internal memory | 32 GB |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Memory clock speed | 2666 MHz |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Memory layout (slots x size) | 2 x 16 GB |
| Graphics | |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card | Yes |
| Discrete graphics card model | NVIDIA GeForce GTX 1070 |
| On-board graphics card model | Intel UHD Graphics 630 |
| On-board graphics card family | Intel UHD Graphics |
| On-board graphics card base frequency | 350 MHz |
| On-board graphics card dynamic frequency (max) | 1100 MHz |
| Maximum on-board graphics card memory | 64 GB |
| On-board graphics card DirectX version | 12.0 |
| On-board graphics card OpenGL version | 4.5 |
| On-board graphics card ID | 0x3E9B |
| Discrete graphics card memory | 8 GB |
| Number of discrete graphics cards installed | 1 |
| Storage | |
| Total storage capacity | 2.26 TB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 256 GB |
| Total SSDs capacity | 256 GB |
| HDD capacity | 2 TB |
| HDD speed | 5400 RPM |
| SSD interface | PCI Express |
| HDD interface | SATA |
| Total HDDs capacity | 2 TB |
| SSD form factor | M.2 |
| Compatible memory cards | SD |
| Card reader integrated | Yes |
| Storage media | HDD+SSD |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Networking | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10, 100, 1000 Mbit/s |
| Wi-Fi | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wi-Fi standards | 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Antenna type | 2x2 |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4.2 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 3 |
| Headphone outputs | 1 |
| Microphone in | Yes |
| USB Sleep-and-Charge ports | 2 |
| DVI port | No |
| Docking connector | No |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Thunderbolt 3 ports quantity | 1 |
| Mini DisplayPorts quantity | 1 |
| USB Sleep-and-Charge | Yes |
| Audio | |
| Built-in microphone | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Audio system | DTS Headphone: X |
| Speakers manufacturer | Bang & Olufsen |
| Number of microphones | 2 |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera HD type | HD |
| Keyboard | |
| Numeric keypad | Yes |
| Island-style keyboard | Yes |
| Full-size keyboard | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Pointing device | Touchpad |
| Performance | |
| Accelerometer | Yes |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 10 Home |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity (Watt-hours) | 86 Wh |
| Continuous video playback time | 9.25 h |
| Number of battery cells | 8 |
| Battery life (max) | 14.25 h |
| Battery capacity | 86 Wh |
| Fast charging | Yes |
| Fast charging time (50%) | 45 min |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 3.78 kg |
| Height | 33 mm |
| Depth | 304 mm |
| Width | 423 mm |
| Power | |
| AC adapter power | 230 W |
| Security | |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | Power on |
| Brand-specific features | |
| HP JumpStart | Yes |
| HP Connection Optimizer | Yes |
| HP segment | Home |
| HP ePrint | Yes |
| HP CoolSense | Yes |
| HP Audio Boost | Yes |
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
| HP Audio Switch | Yes |
| HP front camera | HP Wide Vision HD |
| HP 3D DriveGuard | Yes |
| HP Recovery Manager | Yes |
| HP OMEN Command Center | Yes |
Disclaimer: Although we try to make the information as accurate as posible we do not guarantee it is 100% correct.