Product code: 4PN18EA
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Blue, Silver |
| Product type | Notebook |
| Form factor | Clamshell |
| Display | |
| Display diagonal | 15.6 inch |
| Panel type | IPS |
| Display surface | Matt |
| Aspect ratio | 16:9 |
| HD type | Full HD |
| LED backlight | Y |
| Touchscreen | N |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Brand | HP |
| Family | Pavilion |
| Series | 15 |
| Model name | 15-cw0500nd |
| Part Number | 4PN18EA |
| Release Date | 13 June 2018 |
| EAN/UPC code | 0193015134294 |
|
|
|
| Processor | |
| Processor family | AMD Ryzen 5 |
| Processor frequency | 2 GHz |
| Processor boost frequency | 3.6 GHz |
| Thermal Design Power (TDP) | 15 W |
| Processor model | 2500U |
| Processor cores | 4 |
| Processor threads | 8 |
| Processor lithography | 14 nm |
| Memory | |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Internal memory | 8 GB |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Memory clock speed | 2400 MHz |
| Memory layout (slots x size) | 2 x 4 GB |
| Graphics | |
| On-board graphics adapter | Y |
| Discrete graphics adapter | N |
| On-board graphics adapter model | AMD Radeon Vega 8 |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| Storage | |
| Total storage capacity | 256 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD form factor | M.2 |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Solid-state drive interface | PCI Express |
| Solid-state drive capacity | 256 GB |
| Card reader integrated | Y |
| Storage media | SSD |
| Optical drive | |
| Optical drive type | N |
| Networking | |
| Ethernet LAN | Y |
| Ethernet LAN data rates | 10, 100, 1000 Mbit/s |
| Wi-Fi | Y |
| Wi-Fi standards | IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Bluetooth | Y |
| Bluetooth version | 4.2 |
| 4G | N |
| 3G | N |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| HDMI version | 1.4 |
| USB Sleep-and-Charge ports | 2 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| Combo headphone/mic port | Y |
| HDMI ports quantity | 1 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Y |
| USB Sleep-and-Charge | Y |
| Audio | |
| Built-in microphone | Y |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Audio system | Bang & Olufsen |
| Camera | |
| Front camera | Y |
| Front camera HD type | HD |
| Keyboard | |
| Numeric keypad | Y |
| Island-style keyboard | Y |
| Full-size keyboard | Y |
| Pointing device | Touchpad |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 10 Home |
| Pre-installed software | Netflix |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Bundled software | Dropbox |
| Trial software | McAfee LiveSafe, Microsoft Office 365 |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Quick charge | Y |
| Quick charge time (50%) | 45 min |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery life (max) | 10.75 h |
| Battery capacity (Watt hours) | 41 Wh |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.8 kg |
| Height | 17.9 mm |
| Depth | 245.6 mm |
| Width | 361.6 mm |
| Power | |
| AC adapter power | 45 W |
| Security | |
| Cable lock slot | Y |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Brand-specific features | |
| HP JumpStart | Y |
| HP segment | Home |
| HP CoolSense | Y |
| HP Audio Boost | Y |
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
| HP Audio Switch | Y |
| HP Imagepad | Y |
| HP front camera | HP Wide Vision HD |
Disclaimer: Although we try to make the information as accurate as posible we do not guarantee it is 100% correct.