Product code: 2RS06EA
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Silver |
| Product type | Notebook |
| Form factor | Clamshell |
| Display | |
| Display diagonal | 15.6 inch |
| Dual-screen | N |
| Panel type | IPS |
| Display surface | Matt |
| Aspect ratio | 16:9 |
| HD type | Full HD |
| LED backlight | Y |
| Touchscreen | N |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Brand | HP |
| Family | ProBook |
| Series | 400 |
| Model name | 450 G5 |
| Part Number | 2RS06EA |
| Release Date | 01 January 2019 |
| EAN/UPC code | 0192018855700, 0193808052736, 0193015350465, 0192545214261, 0192545214285, 0192018086630 |
|
|
|
| Processor | |
| Processor family | 8th gen Intel Core i5 |
| Processor frequency | 1.60 GHz |
| Processor boost frequency | 3.40 GHz |
| Processor codename | Kaby Lake R |
| Thermal Design Power (TDP) | 15 W |
| Processor model | i5-8250U |
| Processor cores | 4 |
| Processor threads | 8 |
| Processor cache | 6 MB |
| Processor lithography | 14 nm |
| Processor socket | BGA 1356 |
| Memory | |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Internal memory | 8 GB |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Memory clock speed | 2400 MHz |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Maximum internal memory | 16 GB |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 8 GB |
| Graphics | |
| On-board graphics adapter | Y |
| On-board graphics adapter family | Intel UHD Graphics |
| Number of discrete graphics adapters installed | 1 |
| Discrete graphics memory type | GDDR3 |
| On-board graphics adapter DirectX version | 12.0 |
| Discrete graphics adapter | Y |
| On-board graphics adapter model | Intel UHD Graphics 620 |
| Discrete graphics adapter model | NVIDIA GeForce 930MX |
| On-board graphics adapter base frequency | 300 MHz |
| On-board graphics adapter dynamic frequency (max) | 1100 MHz |
| Maximum on-board graphics adapter memory | 32 GB |
| On-board graphics adapter OpenGL version | 4.4 |
| Discrete graphics adapter memory | 2 GB |
| Storage | |
| Total storage capacity | 1000 GB |
| Number of HDDs installed | 1 |
| HDD capacity | 1000 GB |
| HDD speed | 5400 RPM |
| HDD interface | SATA |
| Total HDDs capacity | 1000 GB |
| Compatible memory cards | SD, SDHC, SDXC |
| Card reader integrated | Y |
| Storage media | HDD |
| Optical drive | |
| Optical drive type | N |
| Networking | |
| Ethernet LAN | Y |
| Wi-Fi | Y |
| Wi-Fi standards | 802.11a, Wi-Fi 5 (802.11ac), 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Bluetooth | Y |
| Bluetooth version | 4.2 |
| 4G | N |
| 3G | N |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| Charging port type | DC-in jack |
| HDMI version | 1.4b |
| Combo headphone/mic port | Y |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| Audio | |
| Built-in microphone | Y |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Camera | |
| Front camera | Y |
| Keyboard | |
| Numeric keypad | Y |
| Pointing device | Clickpad |
| Software | |
| Operating system installed | FreeDOS |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity (Watt hours) | 48 Wh |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 2.1 kg |
| Height | 20.8 mm |
| Depth | 264.1 mm |
| Width | 376 mm |
| Power | |
| AC adapter power | 45 W |
| Security | |
| Trusted Platform Module (TPM) | Y |
| Brand-specific features | |
| HP JumpStart | Y |
| HP Security tools | HP BIOSphere Gen4; HP DriveLock and Automatic DriveLock; HP Client Security Gen3 |
| HP Management tools | HP Driver Packs; HP System Software Manager (SSM); HP BIOS Config Utility (BCU); HP Client Catalog; HP Management Integration Kit for Microsoft System Center Configuration Manager |
| HP segment | Business |
| HP ePrint | Y |
| HP Support Assistant | Y |
| HP Software provided | ; HP LAN Protection; HP Velocity; HP 3D DriveGuard 6 (Windows required); HP Hotkey Support; HP Noise Cancellation Software; HP Connection Optimizer |
Disclaimer: Although we try to make the information as accurate as posible we do not guarantee it is 100% correct.