Product code: E9Y65EA
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black, Silver |
| Product type | Notebook |
| Form factor | Clamshell |
| Display | |
| Display diagonal | 17.3 inch |
| Display surface | Matt |
| Aspect ratio | 16:9 |
| HD type | HD+ |
| LED backlight | Y |
| Touchscreen | N |
| Display resolution | 1600 x 900 pixels |
| Brand | HP |
| Family | ProBook |
| Series | 400 |
| Model name | 470 G1 |
| Part Number | E9Y65EA |
| Release Date | 01 October 2013 |
| EAN/UPC code | 0888182811900, 0888182130834, 0888182488461, 0888182176023 |
|
|
|
| Processor | |
| Processor series | Intel Core i7-4700 Mobile series |
| Processor family | 4th gen Intel Core i7 |
| Processor frequency | 2.2 GHz |
| Motherboard chipset | Intel HM87 |
| Processor boost frequency | 3.2 GHz |
| Processor codename | Haswell |
| Thermal Design Power (TDP) | 37 W |
| Processor model | i7-4702MQ |
| Processor cores | 4 |
| Processor threads | 8 |
| Processor cache | 6 MB |
| Processor lithography | 22 nm |
| Processor socket | PGA946 |
| Memory | |
| Internal memory type | DDR3L-SDRAM |
| Internal memory | 8 GB |
| Memory clock speed | 1600 MHz |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Graphics | |
| On-board graphics adapter | Y |
| On-board graphics adapter family | Intel HD Graphics |
| Discrete graphics memory type | GDDR3 |
| On-board graphics adapter DirectX version | 11.1 |
| Discrete graphics adapter | Y |
| On-board graphics adapter model | Intel HD Graphics 4600 |
| Discrete graphics adapter model | AMD Radeon HD 8750M |
| On-board graphics adapter base frequency | 400 MHz |
| On-board graphics adapter dynamic frequency (max) | 1150 MHz |
| Maximum on-board graphics adapter memory | 1.74 GB |
| Storage | |
| Total storage capacity | 750 GB |
| Number of HDDs installed | 1 |
| HDD capacity | 750 GB |
| HDD speed | 5400 RPM |
| HDD interface | Serial ATA |
| Card reader integrated | Y |
| Storage media | HDD |
| Optical drive | |
| Optical drive type | DVD Super Multi DL |
| LightScribe | N |
| Networking | |
| Ethernet LAN | Y |
| Ethernet LAN data rates | 10, 100, 1000 Mbit/s |
| Wi-Fi | Y |
| Wi-Fi standards | 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Bluetooth | Y |
| Bluetooth version | 4.0 |
| 4G | N |
| 3G | N |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| Charging port type | DC-in jack |
| Headphone outputs | 1 |
| Microphone in | Y |
| ExpressCard slot | N |
| CardBus PCMCIA slot type | N |
| S/PDIF out port | N |
| SmartCard slot | N |
| DVI port | N |
| Docking connector | N |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| Audio | |
| Built-in microphone | Y |
| Audio system | DTS Sound+ |
| Camera | |
| Front camera | Y |
| Keyboard | |
| Numeric keypad | Y |
| Full-size keyboard | Y |
| Spill resistant keyboard | Y |
| Pointing device | Touchpad |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 7 Professional |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Recovery operating system | Windows 8 Pro |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 6 |
| Battery life (max) | 8.25 h |
| Battery capacity (Watt hours) | 47 Wh |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 2.87 kg |
| Height (front) | 2.53 cm |
| Depth | 279.5 mm |
| Width | 413.8 mm |
| Power | |
| AC adapter power | 90 W |
| Security | |
| Cable lock slot | Y |
| Fingerprint reader | Y |
Disclaimer: Although we try to make the information as accurate as posible we do not guarantee it is 100% correct.