Product code: 53014DFH
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Blue |
| Product type | Laptop |
| Form factor | Clamshell |
| Introduction year | 2024 |
| Display | |
| Display diagonal | 14.2 inch |
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| Pixel density | 264 ppi |
| Contrast ratio (typical) | 1000000:1 |
| Panel type | OLED |
| Touchscreen | Yes |
| Display resolution | 3120 x 2080 pixels |
| Native aspect ratio | 3:2 |
| Maximum display brightness (HDR) | 1000 cd/mยฒ |
| Brand | Huawei |
| Family | MateBook |
| Series | X Pro |
| Model name | Matebook X Pro 2024 |
| Part Number | 53014DFH |
| EAN/UPC code | 6942103129636 |
|
|
|
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core Ultra 7 |
| Processor boost frequency | 4.8 GHz |
| Processor model | 155H |
| Processor cores | 16 |
| Processor threads | 22 |
| Processor cache | 24 MB |
| Processor generation | Intel Core Ultra (Series 1) |
| Efficient-core base frequency | 0.9 GHz |
| Efficient cores | 8 |
| Performance cores | 6 |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 4.8 GHz |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 3.8 GHz |
| Maximum turbo power | 115 W |
| Processor base power | 28 W |
| Performance-core base frequency | 1.4 GHz |
| Low Power Efficient-cores | 2 |
| Low Power Efficient-core Max Turbo Frequency | 2.5 GHz |
| Low Power Efficient-core Base Frequency | 700 MHz |
| Memory | |
| Internal memory type | LPDDR5x-SDRAM |
| Internal memory | 32 GB |
| Graphics | |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | Intel Arc Graphics |
| On-board graphics card family | Intel Arc Graphics |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Storage | |
| Total storage capacity | 1 TB |
| Total SSDs capacity | 1 TB |
| SSD interface | PCI Express |
| Storage media | SSD |
| NVMe | Yes |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Networking | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 2 |
| Intelยฎ Thunderbolt 4 | Yes |
| Audio | |
| Built-in microphone | Yes |
| Number of built-in speakers | 6 |
| Number of microphones | 4 |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Keyboard | |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard backlit | Yes |
| Pointing device | Touchpad |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 11 Home |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery capacity | 70 Wh |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 0.98 kg |
| Height | 13.5 mm |
| Depth | 222 mm |
| Width | 310 mm |
| Security | |
| Fingerprint reader | Yes |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Neural processor unit (NPU) | Intel AI Boost |
| Maximum frequency NPU | 1.4 GHz |
| Sparsity support | Yes |
| Windows Studio effects support | Yes |
| AI datatype support on NPU | FP16, FP32, Int8 |
| AI software frameworks supported by NPU | DirectML, ONNX RT, OpenVINO, Windows ML |
Disclaimer: Although we try to make the information as accurate as posible we do not guarantee it is 100% correct.