Product code: 82WQ0047MB
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Grey |
| Display | |
| Display diagonal | 16 inch |
| Maximum refresh rate | 240 Hz |
| Display brightness | 500 cd/mยฒ |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Y |
| Touchscreen | N |
| Display resolution | 2560 x 1600 pixels |
| Brand | Lenovo |
| Family | Legion |
| Model name | Pro 7 16IRX8H |
| Part Number | 82WQ0047MB |
| Release Date | 04 April 2023 |
| EAN/UPC code | 0196804247601, 196804247601 |
|
|
|
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core i9 |
| Motherboard chipset | Intel HM770 |
| Processor model | i9-13900HX |
| Memory | |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Internal memory | 32 GB |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Memory clock speed | 5600 MHz |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Memory layout (slots x size) | 2 x 16 GB |
| Graphics | |
| Discrete graphics memory type | GDDR6 |
| Discrete graphics card | Y |
| Discrete graphics card model | NVIDIA GeForce RTX 4090 |
| Discrete graphics card memory | 16 GB |
| Storage | |
| Total storage capacity | 2 TB |
| Number of SSDs installed | 2 |
| SSD capacity | 1 TB |
| Total SSDs capacity | 2 TB |
| SSD interface | PCI Express |
| SSD form factor | M.2 |
| Card reader integrated | N |
| Storage media | SSD |
| Optical drive | |
| Optical drive type | N |
| Networking | |
| Ethernet LAN | Y |
| Antenna type | 2x2 |
| Bluetooth | Y |
| Bluetooth version | 5.1 |
| WWAN | Not installed |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 4 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| USB Power Delivery | Y |
| Combo headphone/mic port | Y |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Y |
| USB Sleep-and-Charge | Y |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 1 |
| Intelยฎ Thunderbolt 4 | Y |
| Audio | |
| Built-in microphone | Y |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Speaker power | 2 W |
| Audio chip | Realtek ALC3306 |
| Camera | |
| Front camera | Y |
| Privacy camera | Y |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Keyboard | |
| Keyboard backlit | Y |
| Keyboard language | Belgian |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 11 Home |
| Trial software | Office |
| Battery | |
| Battery life (max) | 4.4 h |
| Battery capacity | 99.9 Wh |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 2.8 kg |
| Height (rear) | 2.59 cm |
| Height (front) | 2.2 cm |
| Depth | 263.6 mm |
| Width | 363.4 mm |
| Power | |
| AC adapter power | 330 W |
| Security | |
| Fingerprint reader | N |
| Trusted Platform Module (TPM) | Y |
| Other features | |
| Anti-glare screen | Y |
Disclaimer: Although we try to make the information as accurate as posible we do not guarantee it is 100% correct.