Product code: 20UW000PUS
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Product type | Hybrid (2-in-1) |
| Form factor | Convertible (Detachable) |
| Housing material | Aluminium, Magnesium |
| Display | |
| Display diagonal | 12.3 inch |
| Display glass type | Corning Glass |
| Contrast ratio (typical) | 1500:1 |
| Touchscreen type | Capacitive |
| Display brightness | 400 cd/mยฒ |
| Panel type | IPS |
| HD type | Full HD+ |
| LED backlight | Y |
| Touchscreen | Y |
| Display resolution | 1920 x 1280 pixels |
| RGB colour space | sRGB |
| Colour gamut | 100% |
| Native aspect ratio | 3:2 |
| Brand | Lenovo |
| Family | ThinkPad |
| Series | X |
| Model name | X12 Detachable |
| Part Number | 20UW000PUS |
| Release Date | 10 January 2021 |
| EAN/UPC code | 0195477749887, 195477749887 |
|
|
|
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core i5 |
| Motherboard chipset | Intel SoC |
| Processor boost frequency | 4 GHz |
| Processor model | i5-1130G7 |
| Processor cores | 4 |
| Processor cache | 8 MB |
| Configurable TDP-up frequency | 1.8 GHz |
| Configurable TDP-up | 15 W |
| Processor generation | 11th gen Intel Core i5 |
| Memory | |
| Internal memory type | LPDDR4x-SDRAM |
| Internal memory | 16 GB |
| Memory form factor | On-board |
| Memory clock speed | 4266 MHz |
| Maximum internal memory | 16 GB |
| Graphics | |
| On-board graphics card | Y |
| Discrete graphics card | N |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | Intel Iris Xe Graphics |
| Storage | |
| Total storage capacity | 512 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 512 GB |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| SSD interface | NVMe, PCI Express 3.0 |
| SSD form factor | M.2 |
| Card reader integrated | N |
| Storage media | SSD |
| NVMe | Y |
| Optical drive | |
| Optical drive type | N |
| Networking | |
| Ethernet LAN | N |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6 AX201 |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Antenna type | 2x2 |
| Bluetooth | Y |
| Bluetooth version | 5.1 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| USB Power Delivery | Y |
| Combo headphone/mic port | Y |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Y |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 1 |
| Intelยฎ Thunderbolt 4 | Y |
| Audio | |
| Built-in microphone | Y |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Audio system | Dolby Audio |
| Speaker power | 1 W |
| Audio chip | Realtek ALC3306-GRT |
| Number of microphones | 2 |
| Built-in subwoofer | N |
| Camera | |
| Front camera | Y |
| Privacy camera | Y |
| Infrared (IR) camera | Y |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Rear camera resolution (numeric) | 8 MP |
| Rear camera | Y |
| Front camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Keyboard | |
| Numeric keypad | N |
| Keyboard backlit | Y |
| Pointing device | ThinkPad UltraNav |
| Keyboard language | English |
| Performance | |
| Accelerometer | Y |
| Gyroscope | Y |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 10 Pro |
| Operating system language | English |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery recharge time | 2 h |
| Battery life (max) | 10.36 h |
| Battery capacity | 42 Wh |
| Fast charging | Y |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.1 kg |
| Depth (tablet mode) | 20.4 cm |
| Width (tablet mode) | 28.3 cm |
| Weight (tablet mode) | 760 g |
| Height | 14.5 mm |
| Depth | 217.8 mm |
| Width | 283.3 mm |
| Height (tablet mode) | 8.8 mm |
| Power | |
| AC adapter power | 65 W |
| Security | |
| Cable lock slot | Y |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Fingerprint reader | Y |
| Trusted Platform Module (TPM) | Y |
| Password protection | Y |
| Password protection type | HDD, Power on, Supervisor |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
Disclaimer: Although we try to make the information as accurate as posible we do not guarantee it is 100% correct.