Product code: 82J1001PMH
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Blue |
| Product type | Hybrid (2-in-1) |
| Form factor | Convertible (Folder) |
| Display | |
| Display diagonal | 11.6 inch |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Panel type | IPS |
| HD type | HD |
| LED backlight | Yes |
| Touchscreen | Yes |
| Display resolution | 1366 x 768 pixels |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 50% |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Brand | Lenovo |
| Model name | 00w |
| Part Number | 82J1001PMH |
| Release Date | 19 February 2022 |
| EAN/UPC code | 0196378426969, 196378426969 |
|
|
|
| Processor | |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor frequency | 1.2 GHz |
| Motherboard chipset | AMD SoC |
| Processor boost frequency | 2.3 GHz |
| Processor model | 3015e |
| Processor cores | 2 |
| Memory | |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Internal memory | 4 GB |
| Memory form factor | On-board |
| Memory clock speed | 1600 MHz |
| Maximum internal memory | 4 GB |
| Graphics | |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | AMD Radeon Graphics |
| On-board GPU manufacturer | AMD |
| Storage | |
| Total storage capacity | 64 GB |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Card reader integrated | Yes |
| Storage media | eMMC |
| Flash memory | 64 GB |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Networking | |
| Ethernet LAN | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Antenna type | 2x2 |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.0 |
| WWAN | Not installed |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB Power Delivery | Yes |
| HDMI version | 1.4b |
| USB Sleep-and-Charge ports | 1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB Sleep-and-Charge | Yes |
| Audio | |
| Built-in microphone | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Speaker power | 2 W |
| Audio chip | Realtek ALC3287 |
| Number of microphones | 1 |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Privacy camera | Yes |
| Front camera HD type | HD |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Front camera resolution | 1280 x 720 pixels |
| Keyboard | |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard backlit | No |
| Pointing device | Touchpad |
| Keyboard language | English |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 11 SE |
| Operating system language | German, Dutch, English, French |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery life (max) | 11.7 h |
| Battery capacity | 47 Wh |
| Fast charging | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.33 kg |
| Height | 19.9 mm |
| Depth | 202.4 mm |
| Width | 289.6 mm |
| Power | |
| AC adapter power | 65 W |
| Security | |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | Power on, Supervisor, HDD |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Other features | |
| Harmonized System (HS) code | 84713000 |
Disclaimer: Although we try to make the information as accurate as posible we do not guarantee it is 100% correct.