Product code: 80R900NVGE
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black, Silver |
| Product type | Laptop |
| Form factor | Clamshell |
| Display | |
| Display diagonal | 14 inch |
| Contrast ratio (typical) | 500:1 |
| Display brightness | 220 cd/m² |
| 3D | No |
| HD type | HD |
| LED backlight | Yes |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1366 x 768 pixels |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Brand | Lenovo |
| Family | IdeaPad |
| Series | 100 |
| Model name | 100s |
| Part Number | 80R900NVGE |
| Release Date | 03 January 2018 |
|
|
|
| Processor | |
| Processor series | Intel Pentium N3000 Series for Mobile |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Pentium |
| Processor frequency | 1.6 GHz |
| Processor boost frequency | 2.56 GHz |
| Processor codename | Braswell |
| Thermal Design Power (TDP) | 6 W |
| Processor model | N3710 |
| Processor cores | 4 |
| Processor threads | 4 |
| Processor cache | 2 MB |
| Processor lithography | 14 nm |
| Processor socket | BGA 1170 |
| Memory | |
| Internal memory type | DDR3L-SDRAM |
| Internal memory | 4 GB |
| Memory form factor | On-board |
| Memory clock speed | 1600 MHz |
| Maximum internal memory | 4 GB |
| Maximum internal memory (64-bit) | 4 GB |
| Graphics | |
| On-board graphics adapter | Y |
| On-board graphics adapter burst frequency | 700 MHz |
| Number of execution units | 16 |
| Discrete graphics adapter | N |
| On-board graphics adapter model | Intel HD Graphics 405 |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| On-board graphics adapter base frequency | 400 MHz |
| Maximum on-board graphics adapter memory | 8 GB |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | Intel HD Graphics 405 |
| On-board graphics card base frequency | 400 MHz |
| Maximum on-board graphics card memory | 8 GB |
| On-board graphics card burst frequency | 700 MHz |
| Storage | |
| Total storage capacity | 256 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 256 GB |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Card reader integrated | Yes |
| Storage media | SSD |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| LightScribe | No |
| Networking | |
| Ethernet LAN | No |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a, Wi-Fi 5 (802.11ac), 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4.0 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| Charging port type | DC-in jack |
| DVI port | No |
| Docking connector | No |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Audio | |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Speaker power | 1 W |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Keyboard | |
| Numeric keypad | No |
| Windows keys | Yes |
| Pointing device | Touchpad |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 10 Home |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery life (max) | 7 h |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.43 kg |
| Height | 18.6 mm |
| Depth | 237.2 mm |
| Width | 337.4 mm |
| Power | |
| AC adapter power | 45 W |
Disclaimer: Although we try to make the information as accurate as posible we do not guarantee it is 100% correct.