Product code: ZA6F0080IT
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Blue, Grey |
| Product type | Chromebook |
| Form factor | Convertible (Detachable) |
| Market positioning | Educational |
| Housing material | Aluminium, Plastic |
| Display | |
| Display diagonal | 10.1 inch |
| Touchscreen type | Capacitive |
| Display brightness | 400 cd/m² |
| Panel type | IPS |
| Display surface | Gloss |
| HD type | WUXGA |
| LED backlight | Yes |
| Touchscreen | Yes |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 70% |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Brand | Lenovo |
| Family | IdeaPad |
| Model name | Duet Chromebook |
| Part Number | ZA6F0080IT |
| Release Date | 13 February 2021 |
| EAN/UPC code | 0195477619043, 195477619043 |
|
|
|
| Processor | |
| Processor manufacturer | MediaTek |
| Processor family | MediaTek |
| Processor frequency | 2 GHz |
| Motherboard chipset | MediaTek SoC |
| Processor model | Helio P60T |
| Processor cores | 4 |
| Coprocessor cores | 4 |
| Memory | |
| Internal memory type | LPDDR4x-SDRAM |
| Internal memory | 4 GB |
| Memory form factor | On-board |
| Maximum internal memory | 4 GB |
| Graphics | |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | ARM Mali-G72 MP3 |
| On-board graphics card family | ARM Mali |
| Storage | |
| Total storage capacity | 128 GB |
| Storage media | eMMC |
| Flash memory | 128 GB |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Networking | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Antenna type | 2x2 |
| MIMO | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4.2 |
| WWAN | Not installed |
| Ports & interfaces | |
| USB Power Delivery | Yes |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Audio | |
| Built-in microphone | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Speaker power | 1 W |
| Number of microphones | 2 |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Rear camera resolution (numeric) | 8 MP |
| Rear camera | Yes |
| Front camera resolution (numeric) | 2 MP |
| Keyboard | |
| Numeric keypad | No |
| Island-style keyboard | Yes |
| Keyboard backlit | No |
| Pointing device | Touchpad |
| Keyboard language | Italian |
| Performance | |
| Ambient light sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Software | |
| Operating system installed | ChromeOS |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery life (max) | 10 h |
| Battery capacity | 7000 mAh |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 0.45 kg |
| Depth (tablet mode) | 16 cm |
| Width (tablet mode) | 24 cm |
| Weight (tablet mode) | 450 g |
| Height | 7.35 mm |
| Depth | 159.8 mm |
| Width | 239.8 mm |
| Height (tablet mode) | 7.35 mm |
| Power | |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter output voltage | 5 V |
| AC adapter output current | 2 A |
| Security | |
| Password protection | Yes |
Disclaimer: Although we try to make the information as accurate as posible we do not guarantee it is 100% correct.