Product code: 21ML000WAU
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Product type | Laptop |
| Form factor | Clamshell |
| Display | |
| Display diagonal | 14 inch |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Contrast ratio (typical) | 800:1 |
| Display brightness | 400 cd/mยฒ |
| Panel type | IPS |
| HD type | WUXGA |
| LED backlight | Yes |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 45% |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Brand | Lenovo |
| Family | ThinkPad |
| Series | T |
| Model name | T14 |
| Part Number | 21ML000WAU |
| EAN/UPC code | 0197530660634, 197530660634 |
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core Ultra 5 |
| Motherboard chipset | Intel SoC |
| Processor boost frequency | 4.3 GHz |
| Processor model | 125U |
| Processor cores | 12 |
| Processor threads | 14 |
| Processor cache | 12 MB |
| Processor generation | Intel Core Ultra (Series 1) |
| Efficient-core base frequency | 0.8 GHz |
| Efficient cores | 8 |
| Performance cores | 2 |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 4.3 GHz |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 3.6 GHz |
| Maximum turbo power | 57 W |
| Processor base power | 15 W |
| Performance-core base frequency | 1.3 GHz |
| Low Power Efficient-cores | 2 |
| Low Power Efficient-core Max Turbo Frequency | 2.1 GHz |
| Low Power Efficient-core Base Frequency | 700 MHz |
| Memory | |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Internal memory | 16 GB |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Memory clock speed | 5600 MHz |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Memory layout (slots x size) | 2 x 8 GB |
| Memory channels | Dual-channel |
| Graphics | |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | Intel Graphics |
| On-board graphics card family | Intel Graphics |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Storage | |
| Total storage capacity | 512 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 512 GB |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| SSD form factor | M.2 |
| Card reader integrated | No |
| Storage media | SSD |
| NVMe | Yes |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Networking | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 100, 1000 Mbit/s |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Antenna type | 2x2 |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| WWAN | Not installed |
| Near Field Communication (NFC) | No |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| HDMI version | 2.1 |
| USB Sleep-and-Charge ports | 1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB Sleep-and-Charge | Yes |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 2 |
| Intelยฎ Thunderbolt 4 | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Audio | |
| Built-in microphone | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Audio system | Dolby Audio |
| Speaker power | 2 W |
| Audio chip | Realtek ALC3287 |
| Number of microphones | 2 |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Privacy camera | Yes |
| Windows Hello | Yes |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Front camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Keyboard | |
| Numeric keypad | No |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Keyboard backlit | Yes |
| Pointing device | ThinkPad UltraNav |
| Keyboard language | English |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Operating system language | English |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery capacity | 52.5 Wh |
| Fast charging | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.38 kg |
| Height | 17.7 mm |
| Depth | 223.7 mm |
| Width | 315.9 mm |
| Power | |
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50/60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Security | |
| Cable lock slot | Yes |
| Smart card reader | No |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Fingerprint reader | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on, SSD, Supervisor |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Other features | |
| Anti-glare screen | Yes |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Neural processor unit (NPU) | Intel AI Boost |
| Maximum frequency NPU | 1.4 GHz |