Product code: 20AMS46N0G
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Product type | Laptop |
| Form factor | Clamshell |
| Market positioning | Business |
| Display | |
| Display diagonal | 12.5 inch |
| LED backlight | Yes |
| Touchscreen | No |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Brand | Lenovo |
| Family | ThinkPad |
| Series | X |
| Model name | X240 |
| Part Number | 20AMS46N0G |
| Release Date | 23 March 2019 |
|
|
|
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core i5 |
| Processor frequency | 1.9 GHz |
| Processor boost frequency | 2.9 GHz |
| Processor model | 4300U |
| Processor cores | 2 |
| Processor cache | 3 MB |
| Processor generation | 4th gen Intel Core i5 |
| Memory | |
| Internal memory type | DDR3L-SDRAM |
| Internal memory | 8 GB |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Maximum internal memory | 16 GB |
| Graphics | |
| On-board graphics adapter | Y |
| On-board graphics adapter family | Intel HD Graphics |
| Discrete graphics adapter | N |
| On-board graphics adapter model | Intel HD Graphics 4400 |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | Intel HD Graphics 4400 |
| On-board graphics card family | Intel HD Graphics |
| Storage | |
| Total storage capacity | 500 GB |
| Compatible memory cards | MMC, SD, SDHC, SDXC |
| Card reader integrated | Yes |
| Storage media | HDD |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Networking | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4.0 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB Sleep-and-Charge ports | 1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| Mini DisplayPorts quantity | 1 |
| USB Sleep-and-Charge | Yes |
| Audio | |
| Built-in microphone | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Audio system | Dolby Advanced Audio |
| Speaker power | 1.5 W |
| Audio chip | Realtek ALC3232 |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Keyboard | |
| Numeric keypad | No |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Full-size keyboard | Yes |
| Pointing device | ThinkPad UltraNav |
| Software | |
| Operating system installed | No |
| Weight & dimensions | |
| Depth | 208.5 mm |
| Width | 305.5 mm |
| Power | |
| AC adapter power | 45 W |
| Security | |
| Cable lock slot | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection | Yes |
Disclaimer: Although we try to make the information as accurate as posible we do not guarantee it is 100% correct.