Product code: 21JV000NHV
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Bronze |
| Product type | Laptop |
| Form factor | Clamshell |
| Display | |
| Display diagonal | 13.3 inch |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Contrast ratio (typical) | 100000:1 |
| Display brightness | 400 cd/m² |
| Panel type | OLED |
| HD type | 2.8K |
| LED backlight | Yes |
| Touchscreen | Yes |
| Display resolution | 2880 x 1800 pixels |
| High Dynamic Range (HDR) technology | DisplayHDR 400, Dolby Vision |
| RGB colour space | DCI-P3 |
| Colour gamut | 100% |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Anti-reflective coating | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Anti-smudge coating | Yes |
| Brand | Lenovo |
| Family | ThinkPad |
| Series | Z |
| Model name | Z13 |
| Part Number | 21JV000NHV |
| EAN/UPC code | 0197529664377, 197529664377 |
|
|
|
| Processor | |
| Processor manufacturer | AMD |
| L3 cache | 16 MB |
| Processor family | AMD Ryzen 7 PRO |
| Processor frequency | 3.3 GHz |
| Motherboard chipset | AMD SoC |
| Processor boost frequency | 5.1 GHz |
| Processor model | 7840U |
| Processor cores | 8 |
| Processor threads | 16 |
| Processor generation | AMD Ryzen PRO 7000 Series |
| Memory | |
| Internal memory type | LPDDR5x-SDRAM |
| Internal memory | 32 GB |
| Memory form factor | On-board |
| Memory clock speed | 6400 MHz |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Memory channels | Dual-channel |
| Graphics | |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | AMD Radeon 780M |
| On-board graphics card family | AMD Radeon |
| On-board GPU manufacturer | AMD |
| Storage | |
| Total storage capacity | 1 TB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 1 TB |
| Total SSDs capacity | 1 TB |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| SSD form factor | M.2 |
| Card reader integrated | No |
| Storage media | SSD |
| NVMe | Yes |
| M.2 SSD size | 2242 (22 x 42 mm) |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Networking | |
| Ethernet LAN | No |
| WLAN controller model | MediaTek RZ616 |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Antenna type | 2x2 |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| WWAN | Installed |
| Near Field Communication (NFC) | No |
| 4G standard | LTE |
| Ports & interfaces | |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB4 Gen 3x2 ports quantity | 2 |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Audio | |
| Built-in microphone | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Audio system | Dolby Atmos |
| Speaker power | 2 W |
| Audio chip | Realtek ALC3306 |
| Number of microphones | 2 |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Privacy camera | Yes |
| Windows Hello | Yes |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Front camera HD type | Full HD |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Front camera resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Keyboard | |
| Numeric keypad | No |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Pointing device | ThinkPad UltraNav |
| Keyboard language | Hungarian |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Operating system language | English, Hungarian |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery capacity | 51.5 Wh |
| Fast charging | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.27 kg |
| Height | 14 mm |
| Depth | 199.6 mm |
| Width | 294.4 mm |
| Power | |
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Security | |
| Smart card reader | No |
| Fingerprint reader | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | Power on, SSD, Supervisor |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Other features | |
| L2 cache | 8 MB |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Neural processor unit (NPU) | AMD Ryzen AI |
| Total processor performance up to | 32 TOPs |
| NPU performance up to | 10 TOPs |
Disclaimer: Although we try to make the information as accurate as posible we do not guarantee it is 100% correct.