Product code: 82MA0059GE
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Grey |
| Product type | Hybrid (2-in-1) |
| Form factor | Convertible (Detachable) |
| Display | |
| Display diagonal | 13 inch |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Display brightness | 450 cd/mยฒ |
| Panel type | IPS |
| Display surface | Gloss |
| HD type | Wide Quad HD |
| LED backlight | Yes |
| Touchscreen | Yes |
| Display resolution | 2160 x 1350 pixels |
| High Dynamic Range (HDR) technology | Dolby Vision |
| RGB colour space | sRGB |
| Colour gamut | 100% |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Brand | Lenovo |
| Family | Yoga |
| Model name | Duet 7 |
| Part Number | 82MA0059GE |
| EAN/UPC code | 0196118315805, 196118315805 |
|
|
|
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core i5 |
| Processor frequency | 2.4 GHz |
| Motherboard chipset | Intel SoC |
| Processor boost frequency | 4.2 GHz |
| Processor model | i5-1135G7 |
| Processor cores | 4 |
| Processor cache | 8 MB |
| Configurable TDP-up frequency | 2.4 GHz |
| Configurable TDP-up | 28 W |
| Processor generation | 11th gen Intel Core i5 |
| Memory | |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Internal memory | 8 GB |
| Memory form factor | On-board |
| Memory clock speed | 3200 MHz |
| Maximum internal memory | 8 GB |
| Graphics | |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | Intel Iris Xe Graphics |
| Storage | |
| Total storage capacity | 512 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 512 GB |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| SSD interface | PCI Express 3.0 |
| SSD form factor | M.2 |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Card reader integrated | Yes |
| Storage media | SSD |
| NVMe | Yes |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Networking | |
| Ethernet LAN | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Antenna type | 2x2 |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 2 |
| USB Sleep-and-Charge ports | 1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB Sleep-and-Charge | Yes |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 1 |
| Intelยฎ Thunderbolt 4 | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Audio | |
| Built-in microphone | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Audio system | Dolby Audio |
| Speaker power | 1 W |
| Number of microphones | 2 |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Rear camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Rear camera | Yes |
| Front camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Keyboard | |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard backlit | Yes |
| Pointing device | Touchpad |
| Keyboard language | German |
| Performance | |
| Ambient light sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 11 Home |
| Operating system language | German |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Continuous video playback time | 12.3 h |
| Battery life (max) | 8 h |
| Battery capacity | 41 Wh |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.17 kg |
| Depth (tablet mode) | 20.7 cm |
| Width (tablet mode) | 29.7 cm |
| Weight (tablet mode) | 798.8 g |
| Height | 9.19 mm |
| Depth | 221.2 mm |
| Width | 297.4 mm |
| Height (tablet mode) | 9.19 mm |
| Power | |
| AC adapter power | 65 W |
| Security | |
| Fingerprint reader | No |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | HDD, Power on, Supervisor, User |
Disclaimer: Although we try to make the information as accurate as posible we do not guarantee it is 100% correct.