Product code: 20MCS08200
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Product type | Mobile workstation |
| Form factor | Clamshell |
| Display | |
| Display diagonal | 17.3 inch |
| Dual-screen | No |
| Panel type | IPS |
| Aspect ratio | 16:9 |
| 3D | No |
| LED backlight | Yes |
| Touchscreen | No |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Brand | Lenovo |
| Family | ThinkPad |
| Series | P |
| Model name | P72 |
| Part Number | 20MCS08200 |
| Release Date | 12 January 2019 |
|
|
|
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Xeon E |
| Processor frequency | 2.9 GHz |
| Motherboard chipset | Intel CM246 |
| Processor boost frequency | 4.8 GHz |
| Processor codename | Coffee Lake |
| Thermal Design Power (TDP) | 45 W |
| Processor model | E-2186M |
| Processor cores | 6 |
| Processor threads | 12 |
| Processor cache | 12 MB |
| Processor lithography | 14 nm |
| Processor socket | BGA 1440 |
| Memory | |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Internal memory | 128 GB |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Memory clock speed | 2400 MHz |
| Memory slots | 4x SO-DIMM |
| Graphics | |
| On-board graphics adapter | Y |
| On-board graphics adapter family | Intel UHD Graphics |
| On-board graphics adapter DirectX version | 12.0 |
| On-board graphics adapter model | Intel UHD Graphics P630 |
| On-board graphics adapter base frequency | 350 MHz |
| On-board graphics adapter dynamic frequency (max) | 1200 MHz |
| Maximum on-board graphics adapter memory | 64 GB |
| On-board graphics adapter OpenGL version | 4.5 |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Intel UHD Graphics P630 |
| On-board graphics card family | Intel UHD Graphics |
| On-board graphics card base frequency | 350 MHz |
| On-board graphics card dynamic frequency (max) | 1200 MHz |
| Maximum on-board graphics card memory | 64 GB |
| On-board graphics card DirectX version | 12.0 |
| On-board graphics card OpenGL version | 4.5 |
| On-board graphics card ID | 0x3E9B |
| Storage | |
| Compatible memory cards | MMC, SD, SDHC, SDXC |
| Card reader integrated | Yes |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Networking | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10, 100, 1000 Mbit/s |
| Wi-Fi | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wi-Fi standards | 802.11a, Wi-Fi 5 (802.11ac), 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Antenna type | 2x2 |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 4 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 2 |
| Headphone outputs | 1 |
| Microphone in | No |
| HDMI version | 2.0 |
| USB Sleep-and-Charge ports | 1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Mini DisplayPorts quantity | 1 |
| USB Sleep-and-Charge | Yes |
| Audio | |
| Built-in microphone | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Audio system | Dolby Audio Premium |
| Speaker power | 2 W |
| Audio chip | Realtek ALC3286 |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera HD type | HD |
| Front camera resolution | 1280 x 720 pixels |
| Front camera signal format | 720p |
| Keyboard | |
| Numeric keypad | Yes |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Windows keys | Yes |
| Pointing device | ThinkPad UltraNav |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity (Watt-hours) | 99 Wh |
| Quick charge | Y |
| Number of battery cells | 6 |
| Battery life (max) | 18 h |
| Battery capacity | 99 Wh |
| Fast charging | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 3.4 kg |
| Height (rear) | 2.94 cm |
| Height (front) | 2.45 cm |
| Depth | 281 mm |
| Width | 416 mm |
| Power | |
| AC adapter power | 230 W |
| Security | |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Fingerprint reader | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | HDD, Power on, Supervisor |
Disclaimer: Although we try to make the information as accurate as posible we do not guarantee it is 100% correct.