Product code: 80QQ01H4PB
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Colour of product | Black |
| Product type | Notebook |
| Form factor | Clamshell |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS) |
| Display | |
| Display diagonal | 15.6 inch |
| Screen shape | Flat |
| Contrast ratio (typical) | 400:1 |
| Display brightness | 200 cd/m² |
| Aspect ratio | 16:9 |
| HD type | HD |
| LED backlight | Y |
| Touchscreen | N |
| Display resolution | 1366 x 768 pixels |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Brand | Lenovo |
| Family | IdeaPad |
| Series | 100 |
| Model name | 100 |
| Part Number | 80QQ01H4PB |
| Release Date | 10 August 2017 |
|
|
|
| Processor | |
| Processor series | Intel Core i5-4200 Mobile series |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core i5 |
| Processor frequency | 2.6 GHz |
| Processor boost frequency | 3.1 GHz |
| Processor codename | Haswell |
| Thermal Design Power (TDP) | 28 W |
| Processor model | i5-4288U |
| Processor cores | 2 |
| Processor threads | 4 |
| Processor cache | 3 MB |
| Processor lithography | 22 nm |
| Processor socket | BGA 1168 |
| Processor generation | 4th gen Intel Core i5 |
| Memory | |
| Internal memory type | DDR3L-SDRAM |
| Internal memory | 8 GB |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Memory clock speed | 1600 MHz |
| Memory slots | 1x SO-DIMM |
| Maximum internal memory | 8 GB |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 8 GB |
| Maximum internal memory (64-bit) | 8 GB |
| Graphics | |
| On-board graphics adapter | Y |
| On-board graphics adapter DirectX version | 11.1 |
| Discrete graphics adapter | Y |
| On-board graphics adapter model | Intel Iris Graphics 5100 |
| Discrete graphics adapter model | NVIDIA GeForce 920MX |
| On-board graphics adapter base frequency | 200 MHz |
| On-board graphics adapter dynamic frequency (max) | 1200 MHz |
| Maximum on-board graphics adapter memory | 1.74 GB |
| Number of displays supported (on-board graphics) | 3 |
| On-board graphics card | Y |
| Discrete graphics card | Y |
| Discrete graphics card model | NVIDIA GeForce 920M |
| On-board graphics card model | Intel Iris Graphics 5100 |
| On-board graphics card family | Intel Iris Graphics |
| On-board graphics card base frequency | 200 MHz |
| On-board graphics card dynamic frequency (max) | 1200 MHz |
| Maximum on-board graphics card memory | 1.74 GB |
| On-board graphics card DirectX version | 11.1 |
| On-board graphics card ID | 0xA2E |
| Storage | |
| Total storage capacity | 1000 GB |
| Number of HDDs installed | 1 |
| HDD capacity | 1000 GB |
| HDD size | 2.5" |
| HDD interface | SATA III |
| Hard drive size | 2.5" |
| Hard drive interface | SATA III |
| Hard drive capacity | 1000 GB |
| Number of hard drives installed | 1 |
| Compatible memory cards | MMC, SD, SDHC, SDXC |
| Card reader integrated | Y |
| Storage media | HDD |
| Optical drive | |
| Optical drive type | DVD±RW |
| LightScribe | N |
| Networking | |
| Ethernet LAN | Y |
| Ethernet LAN data rates | 10, 100 Mbit/s |
| Wi-Fi | Y |
| Wi-Fi standards | 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Bluetooth | Y |
| Bluetooth version | 4.0 |
| 4G | N |
| 3G | N |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| LAN/VGA combo port | N |
| Mini DisplayPort/Thunderbolt combo port | N |
| Charging port type | DC-in jack |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| Microphone in | N |
| ExpressCard slot | N |
| CardBus PCMCIA slot type | N |
| S/PDIF out port | N |
| Line-in | Y |
| SmartCard slot | N |
| DVI port | N |
| Docking connector | N |
| Combo headphone/mic port | Y |
| DC-in jack | Y |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Audio | |
| Built-in microphone | Y |
| Number of built-in speakers | 1 |
| Speaker power | 1.5 W |
| Camera | |
| Front camera | Y |
| Front camera resolution (numeric) | 0.3 MP |
| Keyboard | |
| Numeric keypad | Y |
| Island-style keyboard | Y |
| Full-size keyboard | Y |
| Windows keys | Y |
| Pointing device | Touchpad |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 10 Home |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery life (max) | 4 h |
| Battery capacity | 24 Wh |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 2.3 kg |
| Height | 22.6 mm |
| Depth | 265 mm |
| Width | 378 mm |
| Power | |
| AC adapter power | 45 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| Security | |
| Cable lock slot | Y |
| Password protection | Y |
| Password protection type | HDD, Power on, Supervisor |
Disclaimer: Although we try to make the information as accurate as posible we do not guarantee it is 100% correct.