Product code: 81FB007EFR
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Grey |
| Product type | Notebook |
| Form factor | Clamshell |
| Display | |
| Display diagonal | 15.6 inch |
| Dual-screen | N |
| Display brightness | 220 cd/m² |
| Aspect ratio | 16:9 |
| 3D | N |
| HD type | HD |
| LED backlight | Y |
| Touchscreen | N |
| Display resolution | 1366 x 768 pixels |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Brand | Lenovo |
| Family | IdeaPad |
| Series | 300 |
| Model name | 330S |
| Part Number | 81FB007EFR |
| Release Date | 03 November 2018 |
|
|
|
| Processor | |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor family | AMD Ryzen 5 |
| Processor frequency | 2 GHz |
| Processor boost frequency | 3.6 GHz |
| Processor model | 2500U |
| Processor cores | 4 |
| Processor threads | 8 |
| Processor cache | 4 MB |
| Memory | |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Internal memory | 8 GB |
| Memory form factor | On-board + SO-DIMM |
| Memory clock speed | 2400 MHz |
| Memory slots | 1x SO-DIMM |
| Maximum internal memory | 8 GB |
| Maximum internal memory (64-bit) | 8 GB |
| Graphics | |
| On-board graphics adapter | Y |
| On-board graphics adapter model | AMD Radeon Vega 8 |
| On-board graphics card | Y |
| On-board graphics card model | AMD Radeon Vega 8 |
| Storage | |
| Total storage capacity | 1128 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 128 GB |
| Number of HDDs installed | 1 |
| HDD capacity | 1000 GB |
| HDD speed | 5400 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD interface | SATA III |
| Hard drive speed | 5400 RPM |
| Hard drive size | 2.5" |
| Hard drive interface | SATA III |
| Hard drive capacity | 1000 GB |
| Number of hard drives installed | 1 |
| Solid-state drive capacity | 128 GB |
| Card reader integrated | Y |
| Storage media | HDD+SSD |
| Optical drive | |
| Optical drive type | N |
| Networking | |
| Ethernet LAN | N |
| Wi-Fi | Y |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Bluetooth | Y |
| Bluetooth version | 4.1 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| Headphone outputs | 1 |
| Microphone in | N |
| HDMI version | 1.4b |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| Combo headphone/mic port | Y |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Audio | |
| Built-in microphone | Y |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Speaker power | 2 W |
| Camera | |
| Front camera | Y |
| Front camera signal format | 720p |
| Front camera resolution (numeric) | 1 MP |
| Keyboard | |
| Numeric keypad | Y |
| Windows keys | Y |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 10 Home |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.87 kg |
| Height | 19.4 mm |
| Depth | 244.1 mm |
| Width | 358.4 mm |
| Security | |
| Trusted Platform Module (TPM) | Y |
| Password protection | Y |
Disclaimer: Although we try to make the information as accurate as posible we do not guarantee it is 100% correct.