Product code: 81LY0005GE
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Grey |
| Product type | Notebook |
| Form factor | Clamshell |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Polycarbonate (PC) |
| Display | |
| Display diagonal | 17.3 inch |
| Display brightness | 220 cd/m² |
| Panel type | TN |
| HD type | HD+ |
| Touchscreen | N |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 60% |
| Brand | Lenovo |
| Family | IdeaPad |
| Model name | L340-17API |
| Part Number | 81LY0005GE |
| Release Date | 14 May 2019 |
| EAN/UPC code | 0193268958616, 193268958616 |
|
|
|
| Processor | |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor family | AMD Ryzen 7 |
| Processor frequency | 2.3 GHz |
| Motherboard chipset | AMD SoC |
| Processor boost frequency | 4 GHz |
| Processor model | 3700U |
| Processor cores | 4 |
| Processor cache | 4 MB |
| Memory | |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Internal memory | 8 GB |
| Memory form factor | On-board + SO-DIMM |
| Memory clock speed | 2400 MHz |
| Memory slots | 1x SO-DIMM |
| Maximum internal memory | 16 GB |
| Graphics | |
| On-board graphics card | Y |
| Discrete graphics card | N |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | AMD Radeon RX Vega 10 |
| Storage | |
| Total storage capacity | 256 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 256 GB |
| SSD interface | SATA |
| SSD form factor | 2.5" |
| Card reader integrated | N |
| Storage media | SSD |
| Optical drive | |
| Optical drive type | DVD±RW |
| Networking | |
| Ethernet LAN | Y |
| Ethernet LAN data rates | 100, 1000 Mbit/s |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Bluetooth | Y |
| Bluetooth version | 4.2 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| Headphone outputs | 3.5 |
| HDMI version | 1.4b |
| Combo headphone/mic port | Y |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Audio | |
| Built-in microphone | Y |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Audio system | Dolby Audio |
| Speaker power | 1.5 W |
| Number of microphones | 1 |
| Camera | |
| Front camera | Y |
| Privacy camera | Y |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Front camera resolution | 1270 x 720 pixels |
| Front camera resolution (numeric) | 0.3 MP |
| Keyboard | |
| Numeric keypad | Y |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Keyboard backlit | N |
| Pointing device | Touchpad |
| Keyboard language | German |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 10 Home |
| Operating system language | German |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Windows 11 free upgrade | N |
| Battery | |
| Battery life (max) | 7.5 h |
| Battery capacity | 36 Wh |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 2.8 kg |
| Height | 24.3 mm |
| Depth | 284.6 mm |
| Width | 413 mm |
| Power | |
| AC adapter power | 65 W |
| Security | |
| Fingerprint reader | N |
| Trusted Platform Module (TPM) | Y |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Other features | |
| Anti-glare screen | Y |
Disclaimer: Although we try to make the information as accurate as posible we do not guarantee it is 100% correct.