Product code: 20KD002QMH
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Colour of product | Black |
| Product type | Notebook |
| Form factor | Clamshell |
| Display | |
| Display diagonal | 12.5 inch |
| Screen shape | Flat |
| Contrast ratio (typical) | 700:1 |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Panel type | IPS |
| Display surface | Matt |
| Aspect ratio | 16:9 |
| 3D | N |
| HD type | Full HD |
| LED backlight | Y |
| Touchscreen | N |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Brand | Lenovo |
| Family | ThinkPad |
| Series | A |
| Model name | A275 |
| Part Number | 20KD002QMH |
| Release Date | 08 April 2018 |
| Price | About 991 USD |
|
|
|
| Processor | |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor family | AMD PRO A12 |
| Processor frequency | 2.5 GHz |
| Processor boost frequency | 3.4 GHz |
| Processor model | PRO A12-8830B |
| Processor cores | 4 |
| Processor threads | 4 |
| Processor cache | 2 MB |
| Processor generation | 6th Generation AMD PRO A12-Series |
| Memory | |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Internal memory | 8 GB |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Memory clock speed | 1866 MHz |
| Memory slots | 1x SO-DIMM |
| Maximum internal memory | 16 GB |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 8 GB |
| Maximum internal memory (64-bit) | 16 GB |
| Graphics | |
| On-board graphics adapter | Y |
| On-board graphics adapter family | AMD Radeon R7 |
| Discrete graphics adapter | N |
| On-board graphics adapter model | AMD Radeon R7 |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| On-board graphics card | Y |
| Discrete graphics card | N |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | AMD Radeon R7 |
| On-board graphics card family | AMD Radeon R7 |
| Storage | |
| Total storage capacity | 256 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 256 GB |
| SSD form factor | M.2 |
| Compatible memory cards | MMC, SD, SDHC, SDXC |
| Solid-state drive capacity | 256 GB |
| Card reader integrated | Y |
| Storage media | SSD |
| Optical drive | |
| Optical drive type | N |
| LightScribe | N |
| Networking | |
| Ethernet LAN | Y |
| Ethernet LAN data rates | 10, 100, 1000 Mbit/s |
| Wi-Fi | Y |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Bluetooth | Y |
| Bluetooth version | 4.1 |
| SIM card support | N |
| WWAN | Not installed |
| Near Field Communication (NFC) | N |
| 4G | N |
| 3G | N |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| HDMI version | 1.4b |
| USB Sleep-and-Charge ports | 1 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| Combo headphone/mic port | Y |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB Sleep-and-Charge | Y |
| Audio | |
| Built-in microphone | Y |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Speaker power | 1.5 W |
| Audio chip | Realtek ALC3268 |
| Built-in subwoofer | N |
| Camera | |
| Front camera | Y |
| Front camera HD type | HD |
| Front camera resolution | 1280 x 720 pixels |
| Front camera signal format | 720p |
| Auto focus | N |
| Keyboard | |
| Numeric keypad | N |
| Spill-resistant keyboard | Y |
| Spill resistant keyboard | Y |
| Keyboard backlit | Y |
| Windows keys | Y |
| Pointing device | ThinkPad UltraNav |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 10 Pro |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Battery | |
| Number of battery cells | 3+3 |
| Battery life (max) | 10.1 h |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.36 kg |
| Height | 20.3 mm |
| Depth | 208.5 mm |
| Width | 305.5 mm |
| Power | |
| AC adapter power | 45 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| Security | |
| Cable lock slot | Y |
| Fingerprint reader | Y |
| Trusted Platform Module (TPM) | Y |
| Password protection | Y |
| Password protection type | HDD, Power on, Supervisor |
Disclaimer: Although we try to make the information as accurate as posible we do not guarantee it is 100% correct.